Letiště v Blackpoolu ukončí provoz

09.10.2014 - EvropaPřímořské město Blackpool na severozápadu Anglie přijde o své letiště. Jeho provozovatel oznámil, že letiště bude uzavřeno již příští týden. Stane se tak poté, co se nepodařilo najít kupce pro toto ztrátové letiště. Podle managementu letiště v současné situaci není jiná možnost než letiště uzavřít. Poslední komerční lety jsou naplánovány na 15. října 2014, po tomto datu bude provoz ukončen. Blackpool tak ztratí letiště, jehož historie sahá až do roku 1909.

Blackpool Air Show 1909
V roce 1909 se na území letiště uskutečnila jedna z prvních leteckých show ve Velké Británii
(foto: Blackpool Airport/Facebook)

Majitelem letiště je nadnárodní společnost Balfour Beatty, jež se vedle výstavby zaměřuje i na investice do infrastruktury. Balfour Beatty koupila letiště v Blackpoolu v roce 2008. Po zavedení poplatku na rozvoj letiště ve výši 10 liber se z Blackpoolu stáhl Ryanair, který provozoval populární linku do Dublinu. Počet odbavených cestujících následující rok prudce poklesl ze 439 tisíc na 276 tisíc a na původní hodnoty se výkony letiště již nevrátily.

Dlouhodobým problémem letiště v Blackpoolu byla jeho poloha. Vzdušnou čarou jen 50 km jižně leží mezinárodní letiště Johna Lennona v Liverpoolu a 68 km jihovýchodně pak mezinárodní letiště v Manchesteru. Ostrá konkurence obou letišť znemožňovala dlouhodobě výrazné navýšení počtu cestujících v Blackpoolu.

V poslední době zaznívala i kritika letiště v Blackpoolu ze strany leteckých společností. Šéf Jet2.com Philip Meeson v novinovém rozhovoru popsal nedostatek paliva na letišti, kvůli kterému muselo několik letů divertovat na letiště v East Midlands nebo v Manchesteru, poněvadž v Blackpoolu by nemohly doplnit palivo. Takovéto nedostatky výrazně zvyšovaly náklady leteckých společností.

Aer Lingus Regional - Blackpool Airportl
Na letiště v Blackpoolu pravidělné létá společnost Aer Lingus Regional
(foto: Blackpool Airport/Facebook)

V současnosti na letiště v Blackpoolu pravidelně létají společnosti Jet2.com, Aer Lingus Regional a CityWing. Nízkonákladová aerolinie Jet2.com létá z Blackpoolu do Aliacante, na Lanzarote a na Tenerife-South. Během letních měsíců společnost dále provozovala sezónní linky do Dalamanu, Fara, na Ibizu, Menorku, do Malagy, Murcie a na Palma de Mallorku. Aer Lingus Regional provozuje linku do Dublinu a CityWing linky do Belfastu-City a na ostrov Man. Společnost Jet2.com již oznámila, že své linky převede na nedaleké mezinárodní letiště v Manchesteru.

Uzavření letiště bude mít samozřejmě negativní dopady na zaměstnanost. Samotný provozovatel letiště zaměstnává 110 pracovníků. Další ohrožená pracovní místa jsou samozřejmě ve firmách působících na letišti.

Blackpool Airport - Terminál
Terminál letiště v Blackpoolu odbaví poslední cestující ve středu 15. října
(foto: Blackpool Airport/Facebook)

Štítky