Letiště Praha vloni zastavilo ztráty a hospodařilo s provozním ziskem

10.06.2022 - Česká republikaLetiště Praha dnes zveřejnilo výsledky hospodaření za loňský rok včetně výsledků dceřiných společností Czech Airlines Handling a Czech Airlines Technics. Společnost Letiště Praha hospodařila v loňském roce s provozním ziskem (EBIDTA - zisk před započtením odpisů, úroků a daní) ve výši 145 milionů korun. To oproti předchozímu roku, kdy začala pandemie Covid-19, znamená výrazné zlepšení. V roce 2020 Letiště Praha hospodařilo s provozní ztrátou 459 milionů korun.

Odletová hala v Terminálu 2 na pražském Letišti Václava Havla Praha (foto: Letiště Praha)

Loňský rok byl rovněž poznamenán pandemií koronaviru. První čtvrtletí roku 2021 byl z hlediska přepravených cestujících kritický, což souviselo s cestovními restrikcemi, nicméně během léta přišlo uvolnění, kdy se zejména u obyvatel Česka výrazně zvýšil zájem o cestování do zahraničí. Především díky provozu v letních měsících letiště vloni odbavilo téměř 4,4 milionů cestujících. Na podzim a v zimě s novou vlnou Covid-19 docházelo opět k omezování zájmu o letecké cestování.

„I z pohledu provozního hospodaření můžeme být lehce optimističtí, protože jsme se dostali do mírně kladného výsledku a zastavili jsme další prohlubování zadluženosti naší společnosti. Rok 2021 byl rovněž ve znamení obnovování spojení a navýšení počtu frekvencí do již obsluhovaných destinací. Přivítali jsme pět zcela nových dopravců a přidali spojení do šesti nových destinací, včetně vzdálených exotických míst. Svou provozní základnu v Praze v listopadu otevřel německý dopravce Eurowings,“ uvedl v hodnocení loňského roku ředitel Letiště Praha Jiří Pos.

Prioritou loňské roku bylo zajištění bezpečného a spolehlivého provozu letiště v době pandemie. Menší provoz letiště opět využilo pro modernizace a opravy letištní infrastruktury, které byly v roce 2020 pozastaveny. „Kladli jsme také důraz na udržitelný rozvoj. S tím souvisí i posílení finanční stability celé skupiny. S konsorciem bank jsme uzavřeli úvěrový rámec ve výši sedmi miliard korun. Z poskytnutého úvěru budeme částečně financovat také plánovaný udržitelný rozvoj,“ uvedl Jiří Pos.

Společnost Czech Airlines Handling (CSAH), která zajišťuje na ruzyňském letišti handlingové služby dosáhla v roce 2021 hrubé provozní ztráty 47 milionů korun. „I pro nás byl uplynulý rok s přetrvávajícími dopady pandemie velkou výzvou. Přesto se nám podařilo získat nové zákazníky. Jsou mezi nimi letecké společnosti Finnair, EgyptAir. K 1. listopadu 2021 pak německý dopravce Eurowings, který je naším dlouhodobým zákazníkem, otevřel nově v Praze svou bázi se dvěma letadly typu A319. Nadále narůstal segment odbavení cargo letů, což je trend, který sledujeme od počátku pandemie. Czech Airlines Handling, a.s., také uspěla ve výběrovém řízení na využívání letištní infrastruktury a skladování leteckých pohonných hmot. Došlo k podpisu nové smlouvy na plnění letadel se společností ÖMV,“ zhodnotil hospodaření společnosti za uplynulý rok předseda představenstva Tomáš Svoboda.

Společnost Czech Airlines Technics (CSAT), která zajišťuje v Praze údržbu a opravy letadel i letadlové techniky, hospodařila v roce 2021 s hrubým provozním ziskem ve výši 2 milionů korun. „První část roku byla poznamenaná výpadkem zakázek, a to silně ovlivnilo její nastavení. Následně jsme navázali na nově zavedenou službu parkování letadel a rozšířili spolupráci s leasingovými společnostmi jak v segmentu generálních oprav letadlových podvozků, tak i těžké údržby a v druhé části roku díky tomu opět plnohodnotně vytížila všechny kapacity,“ uvedl k hospodaření předseda představenstva CSAT Pavel Haleš. Czech Airlines Technics, a.s., získala nové oprávnění a současně i zakázky pro Boeing B737MAX a Airbus A320neo v segmentu těžké údržby a také uzavřela novou dlouhodobou smlouvu s Austrian Airlines. Czech Airlines Technics, a.s., realizovala 33 generálních oprav podvozků, což je nejvyšší počet projektů v historii a v segmentu traťové údržby nově podporuje bázovaného dopravce Eurowings.

Jediným akcionářem dceřiných společností Czech Airlines Handling, a.s., a Czech Airlines Technics, a.s., je Letiště Praha. Samotná společnost Letiště Praha, a. s., je stoprocentně vlastněné Ministerstvem financí ČR.


EBITDA (v mil. Kč) klíčových společností skupiny Letiště Praha v roce 2021:

SPOLEČNOST EBITDA 2021 EBITDA 2020 2021 vs. 2020
Letiště Praha 190 -459 +649
Czech Airlines Handling (CSAH) -47 -126 +79
Czech Airlines Technics (CSAT) 2 -132 +134
Skupina celkem 145 -717 +862

Zdroj: Letiště Praha

Témata