Letiště Praha prodlouží smlouvy stávajícím taxislužbám, nový tendr bude příští rok

21.12.2021 - Česká republikaLetiště Praha dnes oznámilo, že současným provozovatelům taxislužeb prodlouží smlouvy v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Stalo se tak po zrušení koncesního řízení, ke kterému došlo koncem září. Současné taxislužby Taxi Praha a Fix tak budou moci pokračovat v poskytování svých služeb podle stávajících smluv.

Podle smluv musí taxislužby mít vozy ve sjednaném standardu a kvalitě řidičů. Jedná se například o stáří vozů do tří let ve vyšší střední třídě v jednotné barvě a s možností připojení k wi-fi. U řidičů je vyžadováno účtování ceny jízdného v souladu s cenovou regulací, dress code a také chování musí odpovídat úrovni očekávané klienty na mezinárodním letišti. Dalším důležitým aspektem současných smluv je zajištění dopravní obslužnosti letiště. Provozovatelé taxislužby musí přistavit vozidlo do pěti minut od projevení zájmu cestujícího o zajištění přepravy.

(foto: Letiště Praha)

„Pro letiště je zásadní zajištění dopravní obslužnosti tohoto typu obzvlášť v hlavní sezóně. I s ohledem na časově náročný proces vypsání nového tendru a výběru nového provozovatele jsme se rozhodli pro variantu prodloužení smluv. Výhodou je i to, že stávající smluvní taxi operátoři mají navíc prověřené a proškolené řidiče, kteří mají platná bezpečnostní školení. Jejich získání je časově a organizačně náročné, a navíc by mohlo být rizikem výpadku služby po uplynutí doby nájmu stávajících nájemních smluv,“ uvedl Jakub Puchalský, člen představenstva Letiště Praha.

Nový tendr na provozování taxi služby plánuje letiště vyhlásit začátkem příštího roku. Za tímto účelem proběhly nové předběžné tržní konzultace, aby došlo k projednání již dříve zmíněných obav uchazečů. Výsledkem by tak mohl být upravený obchodní model, jehož vhodnost bude posouzena vzhledem k managementu provozu, zajištění plynulosti provozu na letišti a obsloužení impulsivních zákazníků. Nový taxi operátor by pak mohl začít jezdit z pražského letiště na jaře 2023.

Témata