Letiště Praha překonalo hranici 15 mil. cestujících

21.12.2017 - Česká republikaPoprvé ve své historii odbavilo Letiště Václava Havla Praha 15 mil. cestujících. Tuto metu letiště překonalo dnes ráno a zároveň pokořilo teprve rok starý rekord z prosince loňského roku, kdy odbavilo 13 mil. cestujících. „Jsme velmi hrdí, že po méně než roce můžeme oznámit další významný mezník v historii našeho letiště,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.


Video Letiště Praha k překonání hranice 15 mil. cestujících (zdroj: Letiště Praha/YouTube)

Rekordní výsledky vykazovalo ruzyňské letiště v průběhu celého roku a zařadilo se tak v kategorii letišť (10-25 mil. cestujících ročně) mezi nejrychleji rostoucí letiště v Evropě. Rekordní počet cestujících se projevil i na běžném provozu: k dnešnímu dni se uskutečnilo 139 tisíc vzletů a přistání, cestující si nechali odbavit na 8 mil. zavazadel, přičemž na odletu to bylo 4,5 mil. zavazadel a na příletu 3,4 mil. zavazadel. Z 15 mil. pasažérů bylo více než 12,7 mil. odbaveno pomocí nástupních mostů, kterými letiště disponuje.


Zrekonstruované prostory terminálu 1 ruzyňského letiště (foto: Letiště Praha)

Na výsledky letiště měla velký vliv rostoucí atraktivita Prahy jako zajímavé a bezpečné destinace pro cestující ze zahraničí a ochota Čechů více cestovat a investovat do těchto cest. „Letiště Praha je také stále více vnímáno jako zajímavý partner pro mnohé významné letecké společnosti, ať už k nám přicházejí nově nebo zde navyšují své stávající kapacity či frekvence,“ dodal Václav Řehoř.

Jak vyplývá ze statistik Letiště Praha tahounem růstu v osobní přepravě jsou mezinárodní pravidelné linky. Ty zaznamenaly na konci října meziroční nárůst přepravených osob o 20,5 procent. K tomu přispěl také rostoucí počet nově otevřených linek z ruzyňského letiště. Ve stejném období vzrostla také celková vzletová hmotnost letadel na pravidelných spojích o 14,3 procent a počet pohybů o necelých 11 procent. To znamená, že letecké společnosti na linky z/do Prahy rovněž nasazují větší letadla, která jsou dobře vytížená.


Odletová hala Terminálu 2 pražského letiště (foto: Letiště Praha)

Rychlý růst zaznamenávají i další letiště v zemích střední Evropy. Podle statistik ACI Europe ke konci října 2017 rostlo letiště Frederica Chopina růst počtu cestujících o 24,4 procent. Varšavské letiště v 1. pololetí letošního roku poprvé předběhlo ruzyňské letiště v počtu odbavených cestujících. Za celý letošní rok chce letiště Frederica Chopina odbavit 15,5 mil. cestujících. Rychlý růst zaznamenává také Budapešť (+ 14,4 %), Berlín-Schonefeld (+13,2 %), ale i vzdálenější Bukurešť (+18,5 %).

Štítky