Letiště Praha povede od konce srpna Jiří Pos

22.08.2021 - Česká republikaVládní výbor pro personální nominace tento týden doporučil jmenování Jiřího Pose do představenstva společnosti Letiště Praha a.s. Výbor tak navázal na doporučení výběrové komise, která v polovině července vyhodnotila Jiřího Pose jako nejvhodnějšího ze šesti přihlášených uchazečů do čela společnosti provozující Letiště Václava Havla Praha. Jiří Pos má být jmenován členem představenstva společnosti Letiště Praha a.s. 30. srpna 2021.

Jiří Pos (foto: Letiště Karlovy Vary)

„Letiště Praha bude řídit erudovaný odborník, který už více než 30 let kontinuálně působí v oboru letectví a cestovního ruchu. Pan Jiří Pos se vrací takříkajíc na místo činu, protože Pražské letiště vedl již v letech 2011 až 2014. Od prvního dne tak může začít s realizací svých smělých vizí a plánů, v čemž ho jako jediný akcionář budeme maximálně podporovat,“ uvedla Alena Schillerová, ministryně financí ČR.

Jiří Pos zasvětil celou svou profesionální kariéru letecké dopravě. Po absolvování fakulty letadlová technika ČVUT v roce 1986 nastoupil do ČSA - Československých aerolinií, kde prošel různými manažerskými pozicemi. Od roku 2003 byl Pos viceprezidentem ČSA pro pozemní provoz. V roce 2006 pak přešel do společnosti Letiště Praha, a.s., kde byl nejdříve ředitelem pro letecký obchod a provoz a v letech 2011-14 zastával funkci předsedy představenstva a generálního ředitele Letiště Praha, a.s. V roce 2014 Pos přešel na rok do vedení Českého aeroholdingu, kde měl na starosti IT systémy a rozvojové projekty. Po přestupu do podnikatelské sféry Pos poskytoval poradenství v oblasti letecké dopravy a cestovního ruchu. V roce 2019 se stal jednatelem Letiště Karlovy Vary, když zvítězil ve výběrovém řízení vypsaném Karlovarským krajem.

„Více než jindy zde platí známé rčení, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Z pražského letiště jsem odcházel v roce 2014, kdy odbavovalo ročně přes 11 mil. pasažérů. Teď jich v důsledku pandemie z Prahy létá zhruba čtvrtina. Mými prioritami pro nejbližší období jsou proto logicky opětovný růst počtu spojení i cestujících a návrat k vyrovnanému provoznímu hospodaření společnosti,“ uvedl Jiří Pos ke svému nástupu do vedení Letiště.

Témata