Letiště Praha podepsalo s konsorciem bank úvěr až 7 miliard korun

07.10.2021 - Česká republikaZástupci Letiště Praha uzavřeli v úterý s konsorciem bank dlouhodobý úvěrový rámec ve výši sedmi miliard korun. Cílem je ještě více posílit finanční stabilitu provozovatele největšího českého letiště vzhledem k negativním dopadům pandemie koronaviru na hospodaření firmy.

V květnu letošního roku vypsalo Letiště Praha veřejný tendr na dlouhodobé financování, do kterého se kvalifikovalo celkem deset bank. Vítězem řízení byla vyhlášena skupina bank sestavená Československou obchodní bankou, dalšími členy jsou Všeobecná úvěrová banka a Raiffeisenbank.

Jíří Pos, předseda představenstva Letiště Praha (vlevo) se zástupci financujích bank (foto: Letiště Praha)

„Podmínky úvěru jsou nadstandardní. Vzhledem k postavení společnosti Letiště Praha, její dlouhodobé finanční stabilitě, vysokému ratingu a velkému zájmu věřitelů o výběrové řízení získává tímto společnost vysoce výhodné podmínky financování, které bude moci v budoucích letech využít v případě potřeby na provoz i na investice. Prostředky ve výši sedmi miliard korun může Letiště Praha použít bez omezení a čerpat je postupně dle svojí budoucí potřeby až do roku 2024,“ řekl k poskytnutému úvěru předseda představenstva Jiří Pos a dodal, že na rozdíl od mnoha letišť si společnost Letiště Praha udržela vysoký rating navzdory dopadům pandemie Covid-19.

Podpis smlouvy s konsorciem financujících bank (foto: Letiště Praha)

„Jsme rádi, že Letiště Václava Havla Praha klade v investicích velký důraz na udržitelnost, dekarbonizaci a ekologii, což je v souladu s dlouhodobou filozofií skupiny ČSOB. Firmy v České republice musí reagovat na transformaci ekonomiky, kterou žene dopředu nejen potřeba bezemisní budoucnosti, ale také inovace a digitalizace,“ uvedl Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za Vztahové bankovnictví.

Letiště Praha na útlum leteckého provozu a propad počtu odbavených cestujících reagovalo již v březnu loňského roku. Společnost provedla revizi nákladů a projektů, přistoupila k úsporám v různých oblastech a došlo také k útlumům dílčí infrastruktury na terminálech. Letiště také ušetřilo na energiích, materiálu, mzdových nákladech a v dalších oblastech. Díky těmto opatřením bylo letiště schopné financovat provoz z vlastních zdrojů po dobu devíti měsíců. Na externí zdroje financování si letiště sáhlo až v prosinci loňského roku.

Témata