Letiště Praha otevřelo Operační centrum pro kybernetickou bezpečnost

01.10.2020 - Česká republikaLetiště Praha dnes otevřelo jedno z nejmodernějších a technicky nejvyspělejších pracovišť kybernetické bezpečnosti u nás. Nové Operační centrum pro kybernetickou bezpečnost (Cyber Security Operational Center, CSOC) má posílit ochranu infrastruktury největšího letiště ČR před kybernetickými útoky a zamezit zneužití letištních informačních systémů.

Nové centrum ještě více posílí ochranu letištních IT systémů. Centrum, které je v provozu 24 hodin denně, provádí kompletní monitoring interních IT systémů a veškerých prováděných operací s cílem detekovat včas možné hrozby a zajistit okamžitou reakci. Centrum disponuje potřebnou vysokou odborností personálu od znalostí v oblasti sítí a síťových protokolů přes operační systémy a webové služby až po pokročilé znalosti metod kybernetických útoků.

„Bezpečnost cestujících a celého leteckého provozu je naší naprostou prioritou. Ohrožení důležitých informačních systémů letiště může vést k vážnému narušení provozu s dopadem na zaměstnance i cestující. Z toho důvodu věnujeme kybernetické bezpečnosti obzvláště velkou pozornost. V případě nového operačního centra jsme se proto rozhodli nevyužít služeb externích subjektů, ale vybudovat své vlastní vysoce specializované pracoviště s desítkou interních informačních analytiků a odborníků na kybernetickou bezpečnost,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Do vybudování centra investovalo Letiště Praha 13 milionů Kč, a to včetně stavebních úprav nového pracoviště a technického zabezpečení. Ročně firma investuje do ochrany svých kritických informačních systémů 40 milionů Kč, a to včetně nákupu a provozu technologií a personálních nákladů.

Témata