Letiště Praha otevřelo nový vyhlídkový val pro spottery

09.01.2019 - Česká republikaLetiště Praha dnes otevřelo u obce Kněževes nový val pro pozorování letadel. Původní val otevřený v roce 2012 musel být vloni v květnu zrušen kvůli stavbě produktovodu leteckých pohonných hmot a rozšíření perimetru letiště. Nový val je oproti původnímu posunut o 51 metrů od přistávací dráhy, je však vyšší o téměř dva metry.

Nový val pro pozorování letadel u Kněževsi (foto: Letiště Praha)

„Opětovné otevření valu je bezpochyby pozitivní zprávou pro milovníky letadel i rodiny s dětmi, které jsou jeho častými návštěvníky. Do budoucna plánujeme vylepšení o dětské hrací prvky, aby malí návštěvníci měli vedle pozorování letadel možnost další zábavy,“ uvedl Jiří Kraus, místopředseda představenstva Letiště Praha, který je odpovědný mimo jiné za vztahy s blízkým okolím letiště.

Nový val vznikl po téměř devíti měsících od uzavření původního valu. Je vysoký 4,5 metru a tvoří ho zemina o objemu 735 m3 (objem zeminy v původním valu byl 465 m3). Návštěvnici se k němu dostanou po nezpevněné štěrkové cestě, která vede od přilehlé komunikace. Lze očekávat, že nový val se podobně jako ten původní stane cílem výletů nejen spotterů, ale také rodin s dětmi.

Nový val je vysoký 4,5 metru a je tvořen zeminou o objemu 735 m3 (foto: Letiště Praha)

Letiště Praha se v posledních letech snaží vycházet vstříc fanouškům letadel a nabízí řadu možností, jak pozorovat vzlety a přistání zajímavých letadel. Vedle nového valu u Kněževsi se nachází druhý val severně od obce Hostivice. Spotteři mohou využít pro fotografování letadel na vybraných místech i speciálních otvorů v oplocení letiště. Další možností pozorování dění na ploše letiště je vyhlídková terasa, která se nachází v blízkosti Terminálu 2. Letiště Praha rovněž nabízí veřejnosti exkurze do nejzajímavějších míst letiště, jež nejsou běžně přístupná veřejnosti.

Témata