Letiště Praha: easyJet je nejšetrnější k životnímu prostředí

13.10.2006 - Česká republikaBritská nízkonákladová společnost easyJet se stala vítězem soutěže "O nejšetrnějšího leteckého dopravce k životnímu prostředí", kterou společně vyhlásily Letiště Praha a Městská část Praha 6. Slavnostní vyhlašení proběhlo včera dopoledne na tiskové konferenci, která se netradičně konala přímo v odletové hale Terminálu Sever 2. Pár metrů od místa vyhlášení soutěže byli odbavováni cestující linky easyJet do Dortmundu, kteří obdrželi v upomínku slavnostní certifikát a malý dárek. Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa připomněl, že soutěž přinesla jiný pohled na hlukové dopady letecké dopravy. Zatímco letecké společnosti jsou za překročení limitů běžně penalizovány, tak soutěž naopak ocenila leteckého dopravce, který nejlépe dodržel nastavená pravidla, aby dopady na životní prostředí byly nejmenší. Soutěž probíhala od začátku roku do 30. září a slavnostní vyhlášení uzavřelo první ročník soutěže.

Regionální ředitel easyJetu John Kohlsaat (zcela vpravo) převzal z rukou ředitelky Letiště Praha Hany Černochové a starosty Prahy 6 mj. dort v podobě letadla (foto: easyJet)

Ocenění od zástupců vyhlašovatelů soutěže, Hany Černochové, ředitelky Letiště Praha, a Tomáše Chalupy, starosty Prahy 6, převzali Samantha Day, PR manažerka easyJet a John Kohlsaat, regionální manažer easyJet pro Českou republiku. Jak uvedl John Kohlsaat společnost easyJet přikládá velký význam problematice životního prostředí. "EasyJet investuje nemalé prostředky na nákup nejnovějších strojů a celkovou efektivitu. Naše flotila patří mezi jednu z nejmladších na světě, produkující nízké množství emisí a letadla jsou vybavena motory, jež vyhovují posledním hlukovým požadavkům. Naše posádky striktně dodržují letištní postupy a vysoká obsazenost letadel easyJet, stejně jako fakt, že létáme z místa na místo (ne do letištních hubů) přispívá k redukci odpadů," uvedl dále Kohlsaat, který rovněž připomněl, že tradiční aerolinie provozují často flotily zastaralých letadel, jež navíc nebývají plně obsazena. "Společnost easyJet si vedla výtečně po celou dobu konání soutěže. V průběhu sledovaných 39 týdnů se pohybovala téměř vždy na prvních dvou místech a ani jednou neopustila medailovou pozici," uvedla Hana Černochová.

Pořadí společností v prvním ročníku soutěže:

  1. easyJet
  2. British Airways
  3. Swiss
  4. Malév
  5. Brit Air
  6. Germanwings
  7. Norwegian
  8. Tunisair
  9. Aerosvit Airlines
  10. Condor

Do soutěže byl automaticky zařazen každý letecký dopravce, který mezi 1. lednem a 30. zářím provozoval pravidelnou či nepravidelnou dopravu na ruzyňské letiště. Hodnotící kriteria kladla důraz na snižování hlukové zátěže a dopravce motivovala k dodržování příletových a odletových postupů. Dopravce byl penalizován "trestnými body" pokud některá ze soutěžních kritérií porušil. Trestné body se průběžně sčítaly a po započtení uskutečněných letů se vypočítal koeficient, který rozhodl o pořadí (další podrobnosti o hodnotících kritériích a vyhodnocení soutěže naleznete zde)

Témata