Letiště Gatwick propustí téměř čtvrtinu zaměstnanců

28.08.2020 - EvropaLondýnské letiště Gatwick ve středu oznámilo restrukturalizační plán, jehož cílem je výrazné snížení provozních a personálních nákladů. Provozovatel letiště informoval, že součástí plánu je zrušení 600 pracovních míst napříč profesemi. Propuštěno tak má být 24 % současného stavu zaměstnanců.

Londýnské letiště Gatwick (foto: Gatwick Airport)

Důvodem tohoto kroku jsou dopady pandemie koronaviru, která znamená výrazný propad v počtech odbavovaných cestujících. Nyní letiště je v meziročním srovnání pouze na 20 % původních výkonů. Na začátku krize v březnu si letiště zajistilo bankovní úvěr ve výši 300 milionů liber, aby zachovalo, co nejvíce pracovních míst. Nicméně dopady pandemie jsou na leteckou dopravu jsou ničivější, než se původně předpokládalo. jsou ničivější, než se původně předpokládalo.

Provozovatel letiště oznámil, že zahajuje formální jednání se zaměstnanci o plánovaném propouštění. V současnosti je více než 75 % pracovníků letiště na nucené dovolené, přičemž dostává plat v rámci vládního programu Job Retention Scheme. Tento program má však být v říjnu ukončen.

Stewart Wingate, ředitel letiště Gatwick uvedl, že společnost vede jednání s vládou o možnostech podpory celého odvětví letecké dopravy a zavedení mechanismů, které by cestujícím poskytly jistotu, kdy a kam mohou bezpečně cestovat. Podle provozovatele by taková podpora pomohla nejen samotnému letišti, ale i širšímu regionu.

Letiště Gatwick je po Heathrow druhým největším letištěm ve Velké Británii. Z letiště startují, jak vnitrostátní, tak i evropské a dálkové mezinárodní linky. Provozovatelem letiště je společnost VINCI Airports, která vlastní 50,01 % akcií. Zbytek drží Global Infrastructure Partners (GIP), který investuje zejména do aktiv v oblasti infrastruktury a energetiky. V loňském roce letiště Gatwick odbavilo celkem 46,6 milionu cestujících, z čehož 8,9 milionů letělo na dálkových linkách. Největším dopravcem byla s 8,9 miliony pasažéry nízkonákladová společnost easyJet.

Štítky