Letiště Doncaster Sheffield má k 31.10.2022 úplně skončit

27.09.2022 - EvropaLetiště Robin Hood Doncaster Sheffield (DSA) bude uzavřeno k 31.10.2022. Uvedl to jeho majitel, společnost Peel Group. Podle Peel Group je důvodem uzavření je "zásadní nedostatek finanční životaschopnosti letiště". Steven Underwood, generální ředitel Peel Group, v rozhovoru pro BBC sdělil, že letiště nastřádalo v minulých letech ztráty ve výši 170 miliónů liber a nedosáhlo bodu zlomu, kdy by přeprava osob a nákladu byla natolik silná, aby mohlo být letiště v budoucnu ziskové. Pro Peel Group je nyní výhodnější pozemky letiště přeměnit na sklady a logistická centra. To vše se děje přesto, že ještě minulý pátek političtí představitelé hrabství South Yorkshire nabídli veřejné prostředky na zachování provozu letiště DSA do roku 2023.

O práci tak zřejmě přijde 800 zaměstnanců. Letiště DSA dosahovalo před pandemií téměř 1,5 miliónu odbavených cestujících. Dominují zde dva dopravci - Wizz Air s pravidelnými linkami do východní Evropy (v minulosti například i do Košic) a TUI Airways se sezónními letními chartery ke Středozemnímu moři. Také BH Air měl letos jednu sezóní linku do Burgasu. Problémem letiště je ovšem relativní blízkost k jiným letištím v okolí. Letiště Bradford-Leeds se 4 milióny odbavených pasažérů před pandemií ročně je vzdáleno 90km a 1 hodinu jízdy. Letiště East Midlands (4,5 miliónu cestujících) je 100km a 1 hodinu jízdy daleko. Asi největší konkurencí je největší letiště v okolí, Manchester, s téměř 30 milióny cestujících. Manchester je ve vzdálenosti 110km a 1h 20minut jízdy autem.

Starosta hrabství South Yorkshire Oliver Coppard prohlásil, že je oznámením "zdrcen", a rozzlobil se nad dopadem uzavření letiště na místní komunity. Coppard dále uvedl, že společnosti Peel Group byla učiněna "velká a odvážná nabídka", aby měla "čas a prostor přivést zájemce zvenčí, o kterém víme, že existuje, a uzavřít dohodu o záchraně DSA". "Premiérka Liz Trussová sama řekla, že chce DSA zachránit, takže je nyní třeba zvážit i zestátnění letiště, tak, aby letiště zůstalo nadále otevřené," dodal.

letiště DCA, listopad 2006 (autor: Wendy North, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata