Letenky Ryanair budou i v systému Amadeus

24.09.2014 - EvropaRyanair podepsal dohodu se společností Amadeus o distribuci letenek prostřednictvím tohoto globálního rezervačního systému (GDS). Podpis smlouvy oznámil na dnešní tiskové konferenci v Kolíně nad Rýnem šéf Ryanairu Michael O’Leary. Letenky Ryanair budou dostupné v systému Amadeus od 1. listopadu 2014. Podobnou smlouvu podepsal irský dopravce letos v březnu s Travelport. Tehdy Michael O’Leary připustil, že jedná s dalšími GDS.

Podpis dohody s dalším distribučním systémem představuje obrat od dřívější politiky, kdy výhradním prodejním kanálem byl online prodej prostřednictvím webu společnosti. Jiné prodejní cesty Ryanair odmítal a neváhal bojovat s neoficiálními prodejci. Díky přímému prodeji měla společnost nízké náklady na distribuci letenek.

Ryanair - Boeing 737-800
Ryanair - Boeing 737-800 (foto: WikiABG/Wikipedia)

Změna v distribuci souvisí s celkovou proměnou Ryanairu po loňské kritice některých akcionářů. Společnost se začala více zaměřovat na obchodní cestující, pro které představila samostatný produkt Business Plus. Prodej letenek přes GDS umožní společnosti oslovit se svou nabídkou služeb širší skupinu zákazníků včetně obchodních cestujících. Zároveň budou moci prodejci letenek a cestovní kanceláře zařadit letenky Ryanairu do své nabídky.

Nová strategie distribuce letenek přes GDS se má stát klíčem k dalšímu růstu počtu přepravených cestujících. Připomeňme, že Ryanair začátkem tohoto měsíce závazně objednal 100 letadel Boeing 737 MAX 200 a na dalších 100 kusů si zajistil opci. Počet přepravených cestujících má vzrůst ze současných 89 milionů ročně až na 150 milionů v roce 2024.

Témata