Letecké společnosti v Německu žalují klimatické aktivisty o náhradu škody

31.07.2023 07:43 - EvropaAkce klimatických aktivistů skupiny Die Letzte Generation (poslední generace) proti letištím v Hamburku a Düsseldorfu z 13. července letošního roku bude mít zřejmě ještě občanskoprávní dohru. Kvůli protestům totiž trvalo několik hodin, než se na obou letištích obnovil provoz. Desítky letů musely být odkloněny, odloženy nebo zcela zrušeny. Jen v Hamburku jich bylo kolem padesáti, v Düsseldorfu ještě mnohem více. Leteckým společnostem tak zřejmě vznikly milionové škody jen v důsledku přebookování a nákladů na ubytování postižených cestujících. Tyto náklady zatím nesly zcela na bedrech letecké společnosti.

Podle listu "Rheinische Post" však postižené letecké společnosti Eurowings, Condor a Tuifly hodlají podat na účastníky protestů žalobu o náhradu škody. Právní kroky oznámilo také letiště Düsseldorf. Kromě připravované žaloby však již nyní čelí členové skupiny Die Letzte Generation také trestnímu řízení - státní zastupitelství v Düsseldorfu v současné době vyšetřuje členy skupiny a zvažuje obvinění z vniknutí na cizí pozemek a poškození cizího majetku.

Na druhou stranu si ovšem jak letiště, tak i letecké společnosti snaží zachovat přízeň většiny potenciálních zákazníků a vnímají, že se zejména německé veřejnosti musí navenek prezentovat jako ekologicky smýšlející podniky. Proto žaloby na aktivisty jejich marketéři nijak nezdůrazňují. Na druhou stranu ovšem letecké společnosti nemohou připustit opakování protestů, zavření letišť a ztrát v době letního, nejziskovějšího období roku. Je tak možné, že cílem podávané žaloby bude spíš odstrašení v pokračování podobných aktivit než snaha získat z několika fyzických osob mnohamiliónové kompenzace. Je tak velmi pravděpodobné, že žaloby nakonec skončí buď do ztracena nebo nějakou veřejnosti utajenou mimosoudní dohodou.

Z hlediska bezpečnosti letecké dopravy je paradoxně pozitivní, že lehkost s jakou se aktivisté v polovině července dostali do teoreticky velmi přísně střežených prostorů letišť vzbudila v Německu mimo jiné i diskusi o tom, zda jsou německá letiště dostatečně chráněna. Například i před eventuální hrozbou podobného vniknutí ze strany teroristických organizací.

Protest německých aktivistů skupiny Poslední generace - přivolaný lékař se ve Freiburgu snaží odstranit lepidlo z přilepené ruky aktivisty k asfaltu, únor 2022 (autor: Felix Müller, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata