Letecké společnosti musí počítat s rizikem ropného šoku

26.05.2022



Generální ředitel společnosti Saudi Aramco, Amin Nasser, varoval na ekonomickém fóru v Davosu před dalším možným rychlým růstem cen ropy. Podle něj stojí za rizikem budoucího rychlého zdražování ropy zejména chybějící investice do průzkumu a otevírání nových nalezišť. A to bez ohledu na situaci na Ukrajině a sankce vůči Rusku. Ty mohou problém, který zřejmě nastane, jen vyostřit. Manažeři leteckých společností musí zpozornět, neboť náklady na palivo tvoří velkou část ceny letenek.

Zejména během pandemie koronaviru, kdy se cena za barel ropy propadla ze 60 dolarů na barel na cenu okolo 20 dolarů neinvestoval do nových nalezišť téměř nikdo. Nyní, kdy světová ekonomika a společnost opět začíná pomalu normálně fungovat i přes čínské lock-downy a tím způsobené problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, se cena ropy nejprve vrátila opět na původní hodnoty. Konflikt na Ukrajině ovšem cenu ropy vystřelil na současné hodnoty kolem 110-115 dolarů za barel. Ruský export ropy činil v prosinci 5 miliónů barelů denně. Příjmy za export ropy a plynu činily v roce 2021 téměř polovinu všech příjmů Ruska. Evropská unie sice zvažuje zavedení sankcí na dovoz ruské ropy, ovšem holým faktem zůstává, že ostatní země nemají rezervní těžební kapacity, který by takový výpadek mohl snadno nahradit bez růstu cen a s tím spojenou nutností menší spotřeby ropy. Tato krize tak odhalila problémy ropného trhu, které by se podle Nassera objevily stejně, jen později, během několika příštích let.

Podle Nassera totiž rezervy těžařů k navýšení těžby činí jen okolo 2% současných úrovní. Navyšování produkce ropy je běh na dlouhou trať. A to podle něj letecké společnosti nyní provozují v průměru o čtvrtinu letů méně než v období před pandemií. Což podle něj redukuje spotřebu ropy jen v leteckém průmyslu o 2,5 miliónů barelů denně. Pokud by však poptávka po ropě skokově stoupla, pak by bez ohledu na situaci v Rusku a na Ukrajině by podle Nassera následoval celosvětový šok z vysokých cen ropy. Drahé letenky a ekonomická recese by byly oproti následnému šoku z drahých potravin jen druhotným problémem.

ropná plošina (autor: Chad Teer, Wikimedia Commons)

Přestože jsou si producenti ropy tohoto možného vývoje vědomi, investují do zvýšení produkce jen velmi opatrně. Saudská Arábie tak podle ministra pro energie, Abdulazize bin Salman al Sauda navýší těžbu v příštích 5 letech na úroveň kolem 13,3 miliónů barelů v roce 2027. Důvodem opatrného postupu je nejasný plán západních zemí jak budou omezovat fosilní paliva a nahrazovat je postupně obnovitelnými energiemi. Není jasné, jaká bude rychlost tohoto přechodu. Za této situace nejsou ochotni investoři investovat do nových nalezišť ropy a plynu, které by měly návratnost delší než 10 let.

Podle Nassera tak za případným ropným šokem bude neochota západních politiků vést ohledně přechodu na obnovitelné zdroje konstruktivní dialog s producenty ropy. "Ani nás nepozvali na klimatickou konferenci do Glasgow", stěžuje si Nasser. "Jak mám přesvědčit akcionáře do dalších investic, když není jasné kolik ropy bude svět v roce 2030 vůbec potřebovat ?", vystihl Nasser v Davosu podstatu problému.

Témata