Letecké společnosti mají problémy přistávat na letišti v Kábulu

16.08.2021 - Asie & AustráliePo odchodu západních vojsk ozbrojenci Tálibánu postupně bez odporu vládních vojsk obsazují Afghánistán, včetně hlavního města Kábulu. Všechny pozemní hraniční přechody jsou již v rukách islamistického hnutí Tálibán. Prezident Ašraf Ghání ze země uprchl. Pro mnohé afghánce byla jeho vláda synonymem korupce státní moci a tak návrat Tálibánu vítají jako menší zlo. Těm, kteří však západním mocnostem pomáhali, hrozí po převzetí moci Tálibánem trest smrti. Jedinou šancí jak opustit zemi pro ty, kteří se po převzetí moci Tálibánem strachují o svůj život, bylo mezinárodní letiště v Kábulu.

To však v neděli přerušilo provoz civilním letům, které byly na týden dopředu zcela jednosměrně vyprodané. Airbus A320neo společnosti Air India musel kvůli výpadkům radaru a navigační služby na kontrolní věži přes hodinu nad letištěm kroužit, než se mu podařilo ve 14:32 tamního času přistát. Nejednalo se o jediný případ. Rovněž Airbus A340 afghánské společnosti Kam Air na letu z Dillí musel dlouze kroužit než v 18:06 přistál. Ostatní lety v neděli se musely kvůli chaotické situaci na letišti vrátit nebo divertovat. Takto dopadl například i včerejší let společnosti Flydubai, po té co marně dlouze kroužil nad letištěm. Podobný osud stihl též i včerejší let Boeingu 777 společnosti Emirates. Lety obou společností do Afghánistánu jsou dnes zrušeny.

včerejší let společnosti Emirates (zdroj: Flightradar24.com)

Vzhledem k současné vypjaté situaci v Kábulu je potěšitelné, že český vládní speciál Airbus A319, který v noci z neděle na pondělí podnikl úspěšnou evakuační misi pro 46 českých občanů a jejich spolupracovníků, v pondělních ranních hodinách přistál na letišti v pražských Kbelích.

Dnes ráno v 7:44 místního času se povedlo na letišti přistát i Boeingu 777 společnosti Turkish Airlines jako prvnímu civilnímu letadlu po letu Kam Air. Po stažení američanů z Afghánistánu mělo být právě Turecko garantem toho, že mezinárodní letiště Hamida Karzaího v Kábulu zůstane v provozu. Podle nepotvrzených zpráv zajišťují kontrolu nad letištěm v současné době američtí vojáci, kteří se snaží udržet alespoň základní formu řádu na letišti na kterém se tísní stovky afghánců, kteří se snaží stůj co stůj dostat do odlétajících letadel, většinou armádních speciálů. Je s podivem, že záběry ze sociálních sítí z letiště ukazují především tísnící se muže, kdežto ženy, které striktní pravidla Tálibánu postihnou mnohem víc, na záběrech z letiště moc vidět není. Situace na letišti tak zůstává velmi nepřehledná a chaotická.

Ostatní letecké společnosti se preventivně afghánskému vzdušnému prostoru začaly vyhýbat.

letiště v Kábulu, květen 2013 (foto: Masoud Akbari, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata