Letecká společnost LGW zkrachovala

23.04.2020 - EvropaNěmecká letecká společnost German Airways, známá spíše pod dřívějším názvem Luftfahrtgesellschaft Walter (LGW) vyhlásila neschopnost splácet závazky a požádala soud v Düsseldorfu o ochranu před věřiteli. Společnost formou ACMI pronájmu provozovala patnáct letadel Bombardier Dash 8-400 pro společnost Eurowings. Kromě toho dále provozovala pět strojů Embraer 190.

Dash 8-400 společnosti Luftfahrtgesellschaft Walter létající pro Eurowings (foto: Marvin Mutz/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Potíže způsobené dramatickým poklesem zájmu cestujících způsobeném opatřením proti šíření koronaviru tak stojí za jednostrannou výpovědí smlouvy ze strany společnosti Eurowings. Pro LGW to byla citelná rána, ze které se společnost již nevzpamatovala. „Po ukončení spolupráce se společností Eurowings jsme vyvinuli intenzivní úsilí o nasazení našich letadel po celé Evropou a budeme tak pokračovat i během správy. Vzhledem k zastavení letového provozu nebylo toto úsilí zatím úspěšné,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Dominik Wiehage.

Stroje Dash 8-400 přelétly minulý týden z Düsseldorfu a Saarbrückenu do Bratislavy, kde byly odstaveny. Všechny letouny jsou majetkem dánské leasingové společnosti Nordic Aviation Capital. Společnost LGW zaměstnávala 354 zaměstnanců, z toho 294 létajícího personálu.

Letoun Dash 8-400 společnosti LGW na snímku z roku 2012, kdy létal pro Air Berlin (foto: Peter Bakema/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

Společnost byla založena v roce 1980 Berndem Walterem v Dortmundu jako letecká škola. Později rozšířila svoz nabídku o vyhlídkové lety. Od konce 80. let začala provozovat během léta pravidelné lety na Východofríské ostrovy. Během 90. let LGW postupně rozšiřoval svou síť linek o další destinace v Německu. V roce 2007 začal spolupracovat s Air Berlin, pro který zajišťoval přípojné lety. Letouny LGW postupně obdržely livery Air Berlin a linky byly provozovány pod kódem tohoto dopravce. V roce 2009 Air Berlin společnost LGW zcela ovládl. Po krachu Air Berlin v roce 2017 společnost odkoupila Lufthansa, která jí vloni odprodala německá logistické skupině Zeitfracht Group.

Dornier 228 společnosti LGW na fotografii z roku 2008 (foto: Björn Strey/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Společnost Luftfahrtgesellschaft Walter (LGW) se kvůli pandemii koronaviru a opatřením proti ní stala dalším leteckým dopravcem, který musel vyhlásit úpadek. Během správy se aerolinie chce pokusit o restrukturalizace a znovuzahájení provozu.

Štítky