Letecká doprava v Dubaji překonává krizi lépe než se čekalo

12.10.2009 - Asie & Austrálie



Poslední statistiky výkonů letiště v Dubaji ukazují, že tamní letecká doprava zvládá krizi, kterou mnoho odborníků označuje za nejhorší v dějinách, mnohem lépe než se předpokládalo. V současném roce se nekonal žádný propad ve výkonech, letiště naopak v červnu, červenci a srpnu vykazovalo dvouciferný růst počtu cestujících a stabilní objem výkonů v oblasti nákladní dopravy. Generální ředitel dubajského letiště tento výsledek připisuje především střídmější, ale stále pokračující expanzi Emirates, zahájení provozu low-cost společnosti flydubai a také liberálnímu prostředí, které do Dubaje láká další aerolinie.

Podobné výsledky jsou ve skupině třiceti největších světových letišť téměř ojedinělé. Za posledních 12 měsíců zaznamenalo meziroční růst výkonů už pouze letiště v Pekingu, které je ve své kategorii nejrychleji rostoucím letištěm světa. V roce 2009 se čínská metropole v celkovém žebříčku probojovala na pátou příčku, kam jí vynesl meziroční nárůst cestujících o 12,9 procenta. Pokud se podobné tempo růstu podaří udržet i v příštím roce, přeskočí pekingské letiště také Tokio/Haneda, Chicago/O´Hare, Londýn/Heathrow a stane se druhým největším letištěm světa.

Dubajské letišti, které je ve svém regionu leaderem, předpokládá pro rok 2009 růst výkonů o celých 8,3 procenta. Jedná se o podobné tempo, které bylo vykázáno i v roce 2009. Objem letecké dopravy v regionu se tak v současném roce ukázal být jako jeden z nejstabilnějších v celosvětovém měřítku. V absolutních počtech vedení letiště očekává překonání hranice 40 miliónů pasažérů. V příštím roce byla predikce růstu stanovena na 13,6 procenta. Pokud se tento předpoklad potvrdí, zařadí se Dubaj v několika málo příštích letech do první desítky největších letišť světa.

Témata