Letadla McDonnell Douglas MD80 a Fokker 100 do Ruska

10.02.2004 - EvropaRuská média přišla se zprávou, že německá skupina nabídla ruským dopravcům alternativu, jak se vypořádat se stárnoucími flotilami. Německé ministerstvo dopravy zprostředkovalo nabídku až na 200 letadel McDonnell Douglas MD80 a 100 letounů Fokker 100, které by měly v nadcházejících letech nahradit nezadržitelně stárnoucí letouny ruské výroby, jež nejsou ani kompatibilní s novými předpisy EU, týkajících se hlukových limitů.

Letadla jsou v současnosti vlastněna společnostmi SAS Group, Germania a leasingovou společností GECAS. Západní letadla by měla nahradit hlavně letouny Tu-134 a Tu-154, kterých létá v rámci Ruska na 580 ale téměř polovina z nich by měla dosloužit do roku 2006. Ruské aerolinie Transaero řekly deníku Vedomosti, že nehodlají této nabídky využít. Naproti tomu druhý největší ruský dopravce Sibir Airlines prý vážně vyhodnocuje tuto nabídku.

Ruské reakce na tuto nabídku se různí. Podle některých jde o snahu zbavit se přebytečných letadel, podle druhých se jedná o transakci, která by byla prospěšná pro obě strany. Ruský program výroby dopravních letadel se potýká z vážnými problémy. Na vině je mimo jiné i fakt, že ruští dopravci nejsou sto nalézt odpovídající externí ani interní finanční zdroje na nákup nových ruských letadel. Vedle toho se pak také projevuje kritická finanční situace samotných výrobců těchto letadel.

Témata