LAM Mozambique Airlines se zbavuje letadel Embraer 190

18.06.2021 - AfrikaLAM Mozambique Airlines prodává oba své Embraery 190. Důvodem je snaha zjednodušením flotily snížit náklady společnosti. Podle ředitele státního holdingu IGEPE spravujícího firmy ve vlastnictví mozambického státu nedává smysl, aby aerolinie velikosti LAM provozovala letouny od tří různých výrobců. Společnost tak má do budoucna provozovat jen dva typy, a to Boeingy 737 a Bombardier Q400.

Embraer 190 společnosti LAM Mozambique Airlines na letišti v Johannesburgu (foto: Christian Volpati/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

LAM Mozambique Airlines objednaly v roce 2009 celkem tři letouny Embraer 190. Mozambický úřad pro boj s korupcí GCCC odhalil, že brazilský výrobce zaplatil úplatek ve výši 800 tisíc amerických dolarů, aby kontrakt získal. Obviněni byli tehdejší mozambický ministr dopravy Paulo Zucula, šéf LAM Mozambique Airlines Jose Viegas a dále jihoafrický obchodník Mateus Zimba, který úplatek zprostředkoval. Rozsudek nad obviněnými má vynést mozambický soud letos v červenci. Brazilské a americké úřady vyšetřovaly Embraer z podplácení v několika zemích, nakonec se společnost dohodla s úřady na zaplacení pokuty v souhrnné výši 225 milionů dolarů.

LAM Mozambique Airlines o jeden Embraer 190 přišel, když se letoun letící na pravidelné lince z Maputa do Luandy v Angole v roce 2013 zřítil při přeletu nad Namíbií. Vyšetřování ukázalo, že kapitán s letounem záměrně havaroval, když využil odchodu druhého pilota na toaletu, zamknul se v kokpitu a nastavil autopilota na nulovou výšku. Při katastrofě zahynulo všech 33 osob na palubě letadla. Nehodě, která o dva roky předcházela známou havárii letu 9625 společnosti Germanwings ve francouzských Alpách, nebylo ve své době věnováno příliš pozornosti.

Témata