Korean Air po třech letech obnoví pravidelné lety do Prahy

18.01.2023 - Česká republikaJihokorejská letecká společnost Korean Air obnoví od 27. března 2023 své pravidelné lety do Prahy. Dálková linka ze Soulu bude zprvu provozována třikrát týdně letadly Boeing 777-300ER v konfiguraci pro 291 cestujících (64 Business Class a 227 sedadel ekonomické třídy). Pravidelná linka byla naposledy v provozu v březnu 2020, poté byly lety přerušeny kvůli pandemii koronaviru. Po třech letech tak bude mít Praha opět pravidelné letecké spojení s Jižní Koreou a Dálným východem.

Boeing 777-300ER společnosti Korean Air na pražském letišti (foto: Letiště Praha)

Zpočátku bude linka v provozu třikrát týdně, každé pondělí, středu a pátek s možností navýšení frekvence na čtyři lety týdně v průběhu letní sezóny v závislosti na vývoji poptávky. Vedle letů do samotné jihokorejské metropole Soulu znamená obnovení letů Korean Air také díky návazným letům zlepšení spojení do dalších destinací ve Východní a Jihovýchodní Asii s tradičně silnou poptávkou jako jsou Thajsko, Japonsko, Vietnam, ale také Indonésie. V minulosti řada cestujících z Prahy mířila prostřednictvím Korean Air rovněž do Austrálie a na Nový Zéland.

„Jde o důležitý milník nejen na cestě k obnově provozu a návratu k číslům z roku 2019, ale také v rámci budování sítě přímých linek do Asie. Korea se řadí k trhům s nejvyšší poptávkou z regionu Asie,“ uvedl Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha. Pro Pose patří obnovení dálkových spojení k nejvyšším prioritám.

Jeong Soo Park, Korean Air Managing Vice President and Head of Passenger Network k tomu dodal: „Praha, která se může pochlubit staletou historií a bohatým kulturním dědictvím, je vlajkovou lodí mezi destinacemi Korean Air ve střední Evropě. Obnovení této linky nám dává příležitost navázat tam, kde jsme skončili a aktivně se podílet na rozvoji spolupráce obou zemí v mnoha různých odvětvích.“

Korean Air začal létat pravidelně do Prahy v květnu 2004. Letecké spojení mezi českým a jihokorejským hlavním městem se postupně etablovalo a stalo se pevnou součástí letového řádu. Spojení bylo úspěšné a bylo využíváno, jak byznysmeny, tak i turisty. V roce 2019 využilo tuto linku celkem 190 tisíc cestujících. Připomeňme, že před vypuknutím pandemie létaly na této lince vedle Korean Air také České aerolinie (ČSA), které do Soulu odlétaly z Prahy čtyřikrát týdně. Koncem února 2020 ČSA oznámily, že provoz na lince do Soulu „přerušují“. Pronajatý Airbus A330-300 pak ČSA následně na podzim 2020 vrátily zpět Korean Air.

Obnovení letů Korean Air rovněž bude znamenat usnadnění cest pro jihokorejské turisty. Podle statistik agentury Czechtourism navštívilo Českou republiku v roce 2019 téměř 387 tisíc jihokorejských turistů. Následující rok o bylo kvůli pandemii koronaviru již jen 42 tisíc Korejců a v roce 2021 pak dokonce jen osm tisíc turistů z Jižní Koreje. Vloni se pak počet turistů z této země zvedl na necelých 40 tisíc. „Turisté z Asie jsou pro český cestovní ruch klíčový z důvodů vysoké bonity. Průměrná denní útrata se pohybuje kolem 4 000 korun,“ uvedl Jan Herget, ředitel agentury Czechtourism.

Témata