Kazašský dopravce zaplatil Ukrajině pokutu za přelet Krymu

27.12.2019 - EvropaUkrajina poprvé obdržela úhradu pokuty za přelet nad okupovaným Krymem. Pokutu ve výši 136 tisíc hřiven (v přepočtu 131 tisíc Kč) dostala od Ukrajiny kazašská aerolinie Euro-Asia Air, která 8. srpna 2019 letěla nad poloostrovem. Podle ukrajinského serveru ArmijaInform uznal kazašský dopravce svou chybu a pokutu dobrovolně zaplatil.

Ukrajina po zahájení okupace Krymu zakázala v březnu 2014 lety z/do Simferopolu a uzavřela vzdušný prostor nad Krymským poloostrovem. K tomuto kroku Ukrajina přistoupila proto, že neuznává anexi Krymu Ruskem a považuje polostrov za součást svého území. Na základě mezinárodního práva Ukrajina ručí za bezpečnost letů ve svém vzdušném prostoru a vzhledem k tomu, že nemá prostor nad Krymem pod svou kontrolou, přistoupila k jeho uzavření.

Odbavovací hala pro cestující mezinárodního letiště v Simferopolu (foto: Капитан Морган/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Nedá se říci, že Euro-Asia Air byla jediným dopravcem, který zákaz nerespektoval. Od uzavření vzdušného prostoru nad Krymem zaznamenaly ukrajinské úřady přes 200 tisíc porušení tohoto zákazu, za což udělily pokuty ve výši 13 miliard hřiven (12,5 miliard Kč). Největší počet porušení jde na vrub ruských leteckých společností, které provozují pravidelné lety do Simferopotu. Ty však na pokuty udělované Ukrajinou nijak nereagují.

Euro-Asia Air je malá kazašská aerolinie se sídlem v Atyrau vlastněná státní společností KazTransOil. Podle webu společnosti je Euro-Asia Air největším provozovatelem vrtulníků v Kazachstánu. Vedle toho aerolinie provozuje také jeden letoun Embraer Legacy 650 a jeden Bombardier Challenger 850.

Štítky