Kazachstán prodává Qazaq Air, kupující je z Vietnamu

24.05.2024 22:56 - Asie & AustrálieKazachstánu se podařilo prodat svou regionální leteckou společnost Qazaq Air, kterou kontroluje prostřednictvím státního fondu Samruk-Kazyna. Novým 100% vlastníkem aerolinie se má stát vietnamská Aviation Holdings Company, která je součástí skupiny Sovico Group. Bylo to oznámeno po schůzce kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva se šéfem Sovico Group Nguyen Thanh Hungem.

Qazaq Air - De Havilland Canada Dash 8-400 (foto: Qazaq Air)

Podle dohody zajistí vietnamský investor rozšíření flotily nejméně dvaceti letadly Boeing 737 MAX a Airbus A320/A321 v příštích pěti letech. Podle kazašských médií má být finální dohoda uzavřena v brzké době. Sovico Group již zkušenost s leteckou dopravou má. Je totiž zakladatelem a většinovým vlastníkem vietnamské nízkonákladové aerolinie VietJet Air.

Fond Samruk-Kazyna, který se v posledním roce neúspěšně snažil prodat Qazaq Air prostřednictvím otevřeného výběrového řízení, uvedl, že dohoda pomůže přilákat do Kazachstánu další investice. Šéf Sovico Group projevil při jednání zájem investovat do některých kazašských letišť a logistických center.

Společnost Qazaq Air byla založena v roce 2015. Svou hlavní základnu má na mezinárodním letišti v Almaty. Zprvu se zaměřovala pouze na vnitrostátní lety, v roce 2017 začala létat také do Ruska. V současnosti obsluhuje deset měst v Kazachstánu a tři destinace v Rusku (Omsk, Jekatěrinburg a Novosibirsk). Flotila je tvořena pěti letadly De Havilland Canada Dash 8-400.

(foto: Qazaq Air)

Témata