Kanadský ultra low-cost Swoop v říjnu skončí

10.06.2023 13:29 - USA & KanadaLetecká společnost WestJet v pátek oznámila, že její ultra low-cost pobočka Swoop s koncem letního letového řádu ukončí provoz. Oznámení navazuje na nedávnou kolektivní dohodu s odborovou organizací Air Line Pilots Association (ALPA), která zastupuje také piloty WestJet.

Swoop - Boeing 737-800 (foto: Swoop)

Dohoda, která byla uzavřena na období od začátku letošního roku až do roku 2026, se týká také pilotů společnosti Swoop, jejichž platy byly nižší než u WestJet. V dohodě bylo vyjednáno, že dojde ke sloučení obou společností a všichni piloti budou míst stejné pracovní podmínky.

Aby byly, co nejmenší dopady na cestující, dojde k ukončení provozu Swoop až koncem října. S ukončením provozu aerolinie budou zaměstnanci a letadla převedeni na WestJet. Stejně tak by mělo dojít k převzetí velké části linek Swoop.

Aktuální mapa linek společnosti Swoop (zdroj: Swoop)

Swoop zahájil provoz v roce 2018. Cílem bylo nabídnout ještě nižší ceny letenek než mateřský WestJet a konkurovat tak nově vzniklým kanadským nízkonákladovým společnostem jako například Flair Airlines. Společnost je ultra low-costem, základní tarif zahrnuje pouze sedadlo bez jakéhokoliv zavadla. Za něj, ať již zapsané nebo i jen příruční, si musí cestující připlatit.

V současnosti Swoop létá z pěti kanadských základen do 32 destinací v Kanadě, ve Spojených státech, Mexiku, na Kubě, Jamajce a v Dominikánské republice. Flotila společnosti se skládá z šestnácti letadel, deseti Boeingů 737-800 a šesti 737 MAX 8.

Swoop - Boeing 737-800 (foto: Swoop)

Témata