JOB AIR Technic přijaly do údržby první Airbus A330

05.12.2019 - Česká republika



Do hángáru ostravské společnost JOB AIR Technic zamířil v úterý historicky první Airbus A330. Ostravská letecká opravna sídlící na letišti Leoše Janáčka v Mošnově tak zahájila údržbu širokotrupých letadel. Prvním zákazníkem se stal ruský Aeroflot, který do Ostravy poslal A330-300 registrace VQ-BMY.

Přilet Airbusu A330-300 společnosti Aeroflot na údržbu do Ostravy (foto: JOB AIR Technic)

„Zakázka pro Aeroflot pro nás představuje vynikající příležitost vyzkoušet si opravárenské práce na tomto typu letadel. Samotnou údržbu budou provádět primárně specializovaný tým přímo od Airbusu. Naši zaměstnanci jim ale budou asistovat a po jejich boku získají cenné zkušenosti pro další zakázky. Aktuálně máme na údržbu letounu Airbus A330 vyškolený tým třinácti mechaniků různých specializací a všichni budou do prací zapojeni. Pro firmu jako celek pak půjde o velmi cennou referenci,“ uvedl Vladimír Stulančák, výkonný ředitel JOB AIR Technic.

Oprávnění k údržbě tohoto typu širokotrupého letounu získaly mošnovské letecké opravny již před dvěma roky, od té doby firma průběžně nakupovala potřebné nářadí a vybavení. Samotnou údržbu mohl JOB AIR Technic zahájit až v době, kdy bude mít zkolaudovaný druhý menší hangar, kam přesune část údržby menších letadel Airbus A320 a Boeing 737. Předpokládá se, že Airbus A330 společnosti Aeroflot bude v údržbě zhruba dva měsíce.

(foto: JOB AIR Technic)

Větší hangár JOB AIR Technic byl již zkolaudován v roce 2008. Hangár navržený tak, aby pojal dvě letadla velikosti Boeing 767 patří k největším v Evropě. Letecké opravny v Mošnově jsou v současnosti vybaveny požadovaným minimem náradí a vybavení na údržbu letounů Airbus A330. Další firma plánuje zakoupi v příštích dvou letech s ohledem na svůj byznys plán. Přestože záleží na úspěšnosti jednání s potencionálními zákazníky, zástupci JOB Air Technic spatřují v této oblasti velký potenciál.

„Za snahou o získání povolení na údržbu tohoto typu letadel od začátku bylo kromě možnosti využití velikosti našeho opravárenského hangáru také to, že na rozdíl od úzkotrupých letounů typu Airbus A320 a Boeing 737 nepodléhají širokotrupá letadla tolik sezonnosti. Zjednodušeně řečeno: menší letadla jsou typicky v údržbě přes zimu a v čase letních dovolených jsou plně využívány k charterovým letům. To u širokotrupých letadel neplatí a jejich údržby je tak možné plánovat po celý rok. Navíc můžeme přijímat stroje z celé Evropy, Ruska, Blízkého východu i severní poloviny Afriky. Potenciální okruh zákazníků je tedy značný a chceme ho plně využít,“ uvedl dále Vladimír Stulančák.

Letecká opravna JOB AIR Technic byla založena v roce 1993, kdy pod hlavičkou tehdejšího Job Airu vzniklo servisní středisko, které získalo osvědčení na údržbu letadel Saab 340 a postupně i dalších typů. Později se firma oddělila do samostatné společnosti Job Air Central Europe Aircraft Maintenance. V roce 2008 byl dokončen zmíněný velký hangár, který přišel na více než miliardu korun. Přestože původní plán počítal s údržbou velkých letadel, společnost v něm zahájila údržbu Boeingů 737 a později Airbusů A320. V roce 2014 pak soud vyhověl insolvenčnímu návrhu České spořitelny a kvůli stamiliovým dluhům poslal společnost do konkursu. O dva roky později získal kontrolu nad JOB AIR Technic holding Czechoslovak Group miliardáře Jaroslava Strnada. Letos v říjnu pak byl otevřen druhý menší hangár s dílenským, skladovým a administrativním zázemím.

Témata