JetBlue spustil linku mezi Londýnem a New Yorkem

13.08.2021 - USA & KanadaVe čtvrtek ráno přistálo s cestujícími první letadlo společnosti JetBlue na nové pravidelné lince společnosti mezi New Yorkem, letištěm JFK a Londýnem, letištěm Heathrow. Jet Blue na linku vyslala Airbus A321neo s registrací N4022J. Pro americkou nízkonákladovou společnost se jedná o významný mezník. Dosud totiž provozovala s flotilou 278 letadel jen spojení v USA, Karibiku a na nejsevernější letiště států Jižní Ameriky.

JetBlue plánuje linku mezi Heathrow a JFK obsluhovat denně. Alespoň v srpnu a pak znovu od října. Z důvodu stále platného zákazu turistických cest do USA však na září zatím plánuje jen 4 lety týdně - s odlety z Londýna v pondělí, úterý, čtvrtek a sobotu. Prozatím totiž mohou navštívit plně naočkovaní turisté z USA Británii bez nutnosti karantény, opačně to dosud možné není. Cena za segment mezi Londýnem a New Yorkem začíná na 499 gbp v tarifu basic blue - tj. bez odbaveného zavazadla. Cestující z Londýna mají možnost přestoupit v New Yorku na návazný let do mnoha destinací, zejména v USA.

Společnost JetBlue však na letech přes Atlantik neboli přes "rybník" jak sama lety označuje, plánuje zejména cílit na obchodní klientelu. Jak zdůraznil Robin Hayes, CEO společnosti JeBlue, v minulosti nebyly výjimkou ceny 6000 usd za jednosměrnou letenku v obchodní třídě mezi Londýnem a New Yorkem. Se spuštěním nové linky společnosti JetBlue rázem tyto přemrštěné ceny konkurenčních společností zmizely. Samotná JetBlue se totiž na letech přes Atlantik zaměřuje na pohodlí obchodní klientely za rozumnou cenu. Pro tyto zákazníky je určen její tarif Mint. Společnost JetBlue má nyní touto třídou vybaveny 3 z 18 Airbusů A321neo, které mají dolet 6760km a jsou tak vhodné zejména v řidší konfiguraci pro méně pasažérů i na trasu Londýn-New York, která má v ideálním případě délku 5540km. Tyto Airbusy mají konfiguraci pro 160 pasažérů - z toho 16 míst pro pasažéry obchodní třídy Mint, 42 míst s extra místem pro třídu Blue extra a 102 míst pro cestující v tarifu Blue a Blue basic.

místo pro cestující ve třídě Mint (zdroj: JetBlue)

JetBlue však plánuje na lety "přes velkou louži" nasazovat v budounu zejména Airbusy A321LR, které mají mít dolet 7400km. Těchto letadel má JetBlue objednáno 11 kusů. Všechna budou v konfiguraci pro 138 pasažérů (24 Mint, 24 Blue extra, 90 Blue). V současnosti však má JetBlue tato letadla ve flotile jen 2. Plánuje s nimi od 30.září obsluhovat denně i druhé londýnské letiště - Gatwick. Létat se má opět do New Yorku na letiště JFK. S postupujícími dodávkami těchto letadel plánuje společnost spojit v létě 2022 i Boston s Londýnem.

Dodávky 13 objednaných letadel Airbus A321XLR, které umožní i nová, delší transatlantická spojení, mají začít až od roku 2023.

Airbus A321neo společnosti Jet Blue, listopad 2020 (foto: Tomás Del Coro, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata