JetBlue seškrtává letní letový řád, chce se vyhnout rušení letů

11.04.2022 - USA & KanadaAmerická nízkonákladová aerolinie JetBlue Airways oznámila, že je nucena kvůli nedostatku pracovníků seškrtat svůj letní letový řád. Přestože se společnosti letos podařilo přijmout 2500 nových zaměstnanců, tak letový řád je velmi napjatý.

„Květnovou kapacitu jsme již snížili o 8-10 % a podobně velké redukování kapacity můžete očekávat i po zbytek léta,“ uvedla v interním e-mailu zaměstnancům aerolinie provozní ředitelka společnosti JetBlue Joanna Geraghtyová. Podle ní je snížení kapacity nejlepším krokem, aby letový řád nebyl tak napjatý.

Airbus A320 společnosti JetBlue Airways přistává na letišti McCarran International v Las Vegas (foto: Tomás Del Coro/Flickr - CC BY-SA 2.0)

O víkendu byla společnost JetBlue nucena zrušit více než 300 letů. V sobotu bylo zrušeno 18 % letů a 48 % letů mělo zpoždění. Nepředvídané narušení provozu odhalilo nedostatek posádek, se kterým se aerolinie potýká. Tento problém se týká také dalších velkých amerických leteckých společností. Před několika dny JetBlue nabídly palubním průvodčím bonus 1000 dolarů, pokud budou mít perfektní docházku v dubnu a v květnu.

V loňské letní sezóně se musely aerolinie vyrovnávat se zpožděními a rušením stovek letů kvůli nedostatku zaměstnanců. Tomu se nyní snaží manažeři leteckých společností vyhnout. Redukci kapacit o 2 % pro letní sezónu minulý týden oznámila například společnost Alaska Airlines.

Témata