Japan Airlines zahájí vstupní rozhovory s Oneworld

31.10.2005 - Asie & AustrálieNejvětší japonské aerolinie Japan Airlines oznámily svůj úmysl začlenit se do aliance Oneworld. Dosud patřily tyto aerolinie k největším, které dosud do žádné globální aliance nevstoupily. Společnost má místo toho uzavřenu řadu dohod o code-sharingu s různými společnostmi. V Evropě je to například vedle španělských Iberia také Air France nebo Swiss. Společnost ve své tiskové zprávě předeslala, že pro ni bude důležité současný systém bilaterálních smluv zachovat.

Japan Airlines - Boeing 777
Boeing 777 Japan Air Lines (foto: Oneworld Alliance)

Aliance Oneworld se tak po několika letech začíná opět rozrůstat. Svůj úmysl vstoupit do tohoto uskupení oznámily kromě Japan Airlines i Royal Jordanian Airlines a maďarský Malév. Pouze v případě Royal Jordanian bylo ale uvedeno datum pravděpodobného vstupu (přelom let 2006/2007). V současnosti aliance obsluhuje 599 míst ve 134 zemích. Po vstupu těchto tří dopravců se síť rozroste na 686 měst ve 140 státech.

Japan Airlines mají již nyní uzavřeny dohody o spolupráci s pěti z osmi stávajících členů aliance Oneworld. Jeden z klíčových členů aliance – American Airlines, budou tyto aerolinie provázet celým procesem vstupu. Asistovat budou Cathay Pacific Airways.

Štítky