Japan Airlines překvapily pětinásobným ziskem

11.11.2008 - Asie & AustrálieJapan Airlines popřely současný vývoj v průmyslu letecké dopravy, když za období duben až září vykázaly zisk ve výši 373 miliónů dolarů. To je pětkrát více než v první polovině loňského finančního roku 2007/2008. Růst byl však způsoben především mimořádnými příjmy. Společnost identifikovala celkem tři příčiny tohoto výborného výsledku, z nichž pouze jedna souvisí s provozní oblastí. Velmi pozitivní je fakt, že se aeroliniím podařilo i přes výrazný růst ceny ropy celkově snížit své náklady o čtyři procenta. Nákladové položky byly vzhledem k probíhající restrukturalizaci snižovány napříč společností.

Současně však došlo i k poklesu tržeb. V konečném výsledku tak Japan Airlines dosáhly provozního zisku 307 miliónu dolarů. Kromě změn ve výši provozních nákladů a výnosů, které přímo souvisí s provozem leteckých linek, se zde projevilo také odstranění společnosti Pacific Fuel Trading Corporation z konsolidované výsledovky. Tento krok umožnil transfer akcií této společnosti pod Vitol Inc. Japan Airlines tak poměrně výrazně poklesly tržby, ale také jim to umožnilo snížit náklady.

Společnost uvedla, že ve sledovaném období zaznamenala vyšší jednorázové příjmy a nižší jednorázové výdaje, které následně ještě vylepšily konečný výsledek. V rámci nich se projevil především prodej společnosti JALCard Inc. jedné z japonských bank. Čistý zisk se tak ustálil na hodnotě 373 miliónu dolarů. Společnost vzhledem k současným trendům upravila svoji předpověď celkového hospodařského výsledku za rok 2008/2009. Vedení společnosti očekává skromný zisk 132 miliónů dolarů. Aerolinie by se tak v následujících šesti měsících měly pohybovat ve ztrátě. Na vině je podle vedení společnosti především klesající zájem o prémiové cestovní třídy.

Štítky