Izrael a Řecko uzavřely dohodu, která umožní očkovaným bezproblémové cestování

09.02.2021 - EvropaIzrael a Řecko plánují mezi sebou cestovní koridor pro očkované cestující. Základem plánu je tak zvaný zelený očkovací průkaz a v něm uvedené potvrzení o provedeném očkování proti nemoci Covid-19. Cestující, kteří se jím prokáží nebudou muset ani v jednom z obou států projít ani povinnou karanténou ani jiným dalším omezením. Dohodli se na tom v pondělí izraelský prezident Benjamin Netanjahu v Jeruzalémě se svým řeckým protějškem Kyriakosem Mitsotakisem. Jedná se o celkem překvapivé prohlášení, neboť dosud se Izrael před turisty z ostatních zemí sám úplně uzavřel a omezení letů dosud nezrušil.

K dnešnímu dni má Izrael proočkováno 42 % populace, zatímco Řecko jen 3,4 % . ČR má k dnešnímu dni proočkováno relativně o něco méně obyvatel než Řecko - v ČR je nyní 2,6 % proočkované populace. Je tak zjevné, že tato dohoda cílí na incoming izraelských turistů do Řecka především v letní sezóně. Řecko je totiž velmi závislé na turistice, která před pandemií vytvářela 18 % tamního hrubého domácího produktu. Řecko se tak logicky snaží o uzavření podobných dohod i v rámci EU, odkud v létě přijíždělo nejvíce turistů. Evropská unie však v otázce jednotného očkovacího pasu a jeho uznávaní dosud jednotná není. Je to především z důvodu neznámé výše rizika, že očkovaní lidé se mohou snadno stát bezpříznakovými roznašeči nemoci Covid-19.

A tak Řecko bez ohledu na toto riziko nyní pragmaticky jedná o uzavření podobné dohody jako s Izraelem i s Velkou Británií, která v současné době vykazuje již 18 % proočkovanost populace.

přistávací dráha na řeckém letišti na ostrově Corfu (foto: Flo Weiss, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata