Istanbulské letiště Sabiha Gökçen získalo spojení s městem linkou metra

15.10.2022 - EvropaNa istanbulské letiště Sabiha Gökçen ležící v asijské části města vede nově linka metra. Nový úsek metra vedoucí na letiště slavnostně otevřel 2. října turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Jedná se o prodloužení dosavadní trasy M4 ze stanice Tavşantepe, kde dosud končila, o dalších 7,4 kilometrů. Vedle letiště vznikly na prodloužené trase další tři stanice.

Nový úsek metra na letiště otevřel turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) s ministrem dopravy a infrastruktry Adilem Karaismailoğlu (foto: T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı)

Provoz na lince M4 je zajišťován soupravami složenými ze čtyř vagónů dodanými španělským výrobcem CAF. Každý druhý vlak je zdvojený. Denní kapacita trasy je 1,2 milionu cestujících denně. Náklady na výstavbu prodloužení na letiště dosáhly výše 4,5 miliardy tureckých lir (6,1 miliard korun). Ty nebyly hrazeny městem, ale tureckým ministerstvem financí.

Nový úsek linky metra M4 na istanbulské letiště Sabiha Gökçen (zdroj: T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı)

Celkem je nyní istanbulská linka M4 dlouhá 34 kilometrů a spojuje letiště Sabiha Gökçen se čtvrtí Kadıköy, jež leží na asijském břehu Bosporu. Cestující mohou odtud pokračovat trajektem do evropské části Istanbulu. Druhou možností je přestoupit při cestě z letiště v předposlední stanici Ayrılık Çeşmesi na příměstské vlaky Marmaray, které jezdí pod Bosporem. Cesta z letiště Sabiha Gökçen do Kadıköy trasou metra M4 trvá 45 minut. Do centra evropské části Istanbulu se dá při využití M4 a následného přestupu na trajekt nebo vlaky Marmaray dostat zhruba za 70 minut.

Díky prodloužení trasy se mohou cestující dostat na letiště Sabiha Gökçen, jež je využíváno zejména nízkonákladovými společnostmi, pohodlně a spolehlivě. Dosud při cestě z centra Istanbulu museli využívat letištních autobusů, které mohly uváznout v zácpě při dopravní špičce. Sabiha Gökçen je třetím nejrušnějším letištěm v Turecku, denně odbaví okolo 600 letů. Připomeňme, že na toto istanbulské letiště létá z Prahy společnost Pegasus Airlines.

Krátké video přibližující nový usek metra na istanbulské letiště (zdroj: KamuGözü/YouTube)

Témata