Island: Erupce sopky blízko letiště Keflavík

20.03.2021 - Evropa



V pátek 19.3.2021 večer v 21:45 středoevropského času nedaleko hlavního města Islandu vybuchla sopka Fagradalsfjall. Výbuchu předcházela asi tisícovka malých zemětřesení. Video reportáž agentury DW News v angličtině můžete shlédnout na tomto odkazu. Sopka je od Reykjavíku vzdálená zhruba 20-30km. V podobné vzdálenosti se též nachází největší letiště v zemi - Keflavík (KEF). V bezprostředním okolí sopky byla vyznačena bezletová zóna. Letiště aktuální situaci průběžně vyhodnocuje a je připraveno zastavit veškerý letecký provoz. Některá jiná česká média již informují o úplném zákazu provozu na letišti, což však není úplně správné. Například ranní sobotní lety společnosti Icelandair na pravidelných linkách do Amsterdamu a Kodaně včas odletěly a obě letadla se i odpoledne na domovské letiště v Keflavíku také v pořádku vrátila. Rovněž i v neděli 21.3. ráno z letiště odstartovaly pravidelné spoje společnosti Icelandair do Frankfurtu, Stockholmu a Londýna.

Historická fotka vybuchující sopky Eyjafjallajökull ze 17.4.2010 jejíž mrak sopečného popela ochromil v dubnu 2010 leteckou dopravu v Evropě (foto: Bjarki Sigursveinsson , Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Letiště Keflavík se nachází jen několik minut jízdy autem jihozápadním směrem od hlavního města Reykjavíku. Evropské letecké společnosti, i ty, které přímo nelétají na Island, nyní zpozorněly. Před jedenácti lety - v dubnu 2010 - totiž způsobil výbuch jiné sopky Eyjafjallajökull vytvoření mohutného mračna popela, který se rozšířil nad severní Evropu. To vedlo k rozhodnutí zcela zastavit mezi 15.4.2010 a 20.4.2010 veškerou leteckou dopravu v Evropě. Nyní však islandští geologové uklidňují, že tentokrát by neměl být výbuch sopky pro leteckou dopravu srovnatelně devastující. Hlavním rozdílem mezi oběma erupcemi je, že Fagradalsfjall je v porovnání s Eyjafjallajökullem jen maličká sopka. Nepokrývá ji ledovec a ani sopka samotná není nijak masivní. Prozatím z Fagradalsfjallu magma ve formě lávy stéká jen pomalu, a to navic do oblasti bez lidské infrastruktury. Větší vrásky by dělal vzhledem k malé vzdálenosti mezi aktivní sopkou a hlavním městem výron magmatu na opačnou stranu, směrem k hlavnímu městu, kde žije přibližně každý třetí obyvatel Islandu.

Aktuální letecký pohled na vrchol sopky Fagradalsfjall a výron lávy, 20.3.2021 (foto: vláda Islandu, Wikimedia Commons)

Po geologické stránce je Island poměrně mladý a je známý pro svoji vulkanickou aktivitu, včetně ikonických gejzírů a častých zemětřesení. Za poslední 3 roky jich bylo tamními geology zaznamenáno přes 40 000. Island aktivně využívá geotermální energii k vytápění domů a výrobě elektrické energie. Významnou položkou příjmů Islandu činí cestovní ruch - a to až 10 procent hrubého domácího produktu. Turisty fascinuje krajina po miliony let formovaná stykem kontinentálních desek a následnou vulkanickou činností. Cílem země je aby se turismus opět co nejrychleji navrátil. Proto při vstupu do země požaduje buď čerstvý negativní výsledek PCR testu, ale také alternativně ke vstupu do země stačí i doklad o prodělané nemoci Covid-19 nebo doklad o úplném očkování vakcínou Comirnaty výrobce Pfizer-BioNTech nebo vakcínou výrobce Moderna, AstraZeneca či Janssen společnosti Johnson&Johnson.

Celkový letecký pohled na masiv Fagradalsfjall před výbuchem, červen 2014 (foto: Bjoertvedt, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata