Indonesia AirAsia X ukončí pravidelné lety

02.12.2018 - Asie & AustrálieNízkonákladová aerolinie Indonesia AirAsia X oznámila po zveřejnění nepříznivých finančních výsledů za 3. čtvrtletí letošního roku, že ukončí své pravidelné lety. Stát by se tak mělo v polovině ledna 2019, kdy bude zastaven provoz na jediné lince do Tokia. V současnosti společnost létat na této lince denně s Airbusy A330-300. Poslední lety z Denpasaru na Bali na tokijské letiště Narita jsou plánovány na 14. ledna 2019.

Indonesia AirAsia X - Airbus A330-200 (foto: Sabung.hamster/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Šéf AirAsia X Nadda Buranasiri ve svém vyjádření poukázal na provozní problémy způsobenými zejména přírodními katastrofami na Bali. V posledním roce společnost zaznamenala pokles počtu přepravených cestujících o 32 %. Ve 3. čtvrtletí pak aerolinie hospodařila se ztrátou 1,53 milionu dolarů. Podle Buranasiriho má Indonesia AirAsia X po zastavení pravidelných letů fungovat jako charterový dopravce.

Vedle činnosti sopky Mount Agung na Bali, na které Buranasiri odkazoval, k neúspěchu aerolinie přispěla také celková neujasněnost, na které trhy se chce společnost orientovat. Koncem roku 2014 Indonesia AirAsia X plánovala zahájit lety první linkou do Melbourne. Start však musel být odložen kvůli tomu, že se nepodařilo získat potřebná povolení od australských a indonéských úřadů. Nakonec s téměř ročním zpožděním byly zahájeny lety do Melbourne a Sydney, aby po deseti měsících provozu byly zastaveny.

Erupce vulkánu Mount Agung na Bali v roce 2017 (foto: Michael W. Ishak/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Podobný osud potkal linku do Tchaj-pej, se kterou společnost v lednu 2015 zahájila provoz. Po osmi měsících došlo k zastavení letů na Tchaj-wan. Indonesia AirAsia X poté začala létat do z Jakarty do Džiddy a do Bombaje, ale ani těmto linkám se nedařilo. Nakonec společnost se začala orientovat na Japonsko, nicméně její dvě linky z Jakarty a Denpasaru do Tokia nebyly pro ostatní aerolinie příliš velkou konkurencí.

V současnosti se flotila Indonesia AirAsia X skládá z pěti letadel Airbus A320 a dvou A330-300, které létají v konfiguraci pro 377 cestujících. K jakým změnám dojde ve flotile v souvislosti s ukončením pravidelným letů nebylo zveřejněno. Jedinou linku z Bali do Tokia má podle dostupných informací převzít společnost Indonesia AirAsia.

Štítky