Indický antimonopolní úřad schválil spojení Air India a Vistara

03.09.2023 17:12 - Asie & AustrálieSpojení indických leteckých společností Air India a Vistara (Tata SIA Airlines) se posunulo o důležitý krok vpřed. Indický antimonopolní úřad CCI tento týden schválil spojení těchto dvou aerolinií za předpokladu dodržení dobrovolných závazků. Stalo se tak navzdory nedávným obavám tohoto úřadu ze spojení.

Podle dřívějšího šetření úřadu by totiž spojená Air India v některých částech Indie mohla získat tržní podíl vyšší než 50 % a na některých linkách získat monopol. To vyvolalo obavy z možného narušení hospodářské soutěže.

Na základě rozhodnutí antimonopolního úřadu mohou Singapore Airlines získat akcie nové spojení společnosti, jak předpokládají dohody mezi Tata Sons a singapurským dopravcem. Singapore Airlines mají získat výměnou za souhlas se spojením a investici ve výši 250 milionů dolarů 25,1 % akcií ve spojené Air India.

Nové livery Air India, které společnost představila tento měsíc (foto: Air India)

Po schválení indickým antimonopolním úřadem bude možné přikročit k schvalování spojení Air India a Tata SIA Vistara na dalších trzích, kde tyto společnosti působí. Již dříve indický antimonopolní úřad odsouhlasil převzetí společnost AirAsia India a Air India Express.

Sloučení Air India a Vistara vede k obavám ze vzniku duopolu na indickém trhu. Indická jednička nízkonákladová aerolinie Indigo totiž bude spolu se spojenou Air India ovládat více než 75 % domácího trhu. Postavení menších dopravců jako SpiceJet a Go First se zhorší.

Tato Sons, které kontrolují Air India, chtějí pomocí investic pozvednout celkovou úroveň indického národního dopravce, která v posledních desetiletích značně upadla. Zároveň je v plánu rozšíření letecké flotily a s tím také sítě linek. Nové Air India by měly na mezinárodních linkách konkurovat zejména leteckým společnostem z oblasti Perského zálivu.

Témata