Indické Go First odložily restart letů, úřad vyzval k zastavení prodeje letenek

09.05.2023 15:29 - EvropaLetecká společnost Go First 2. května dočasně pozastavila všechny své lety a podala návrh na zahájení insolvenčního řízení. Podle původního oznámení měly být lety pozastaveny do 5. května. Krátce před uplynutím této lhůty oznámila aerolinie prodloužení pozastavení letů o týden. Zdůvodnila to provozními důvody. Společnost rovněž přislíbila cestujícím postiženým zrušením letů brzké vrácení peněz.

Airbus A320 společnosti Go First (foto: Sinkrate/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

V pondělí pak indický úřad civilního letectví DGCA zaslal Go First výzvu, aby okamžitě byl zastaven prodej letenek. V reakci na tuto výzvu společnost aktuálně nenabízí k prodeji žádné lety. Go First má rovněž odpovědět do 15 dnů na dříve zaslané oznámení úřadu. Podle reakce společnosti chce úřad rovněž rozhodnout, zda zůstane v platnosti osvědčení leteckého dopravce. Vedle úřadu civilního letectví se společnost dostává pod tlak leasingových firem, kteří hledají možnosti, jak si urychleně stáhnout svá pronajatá letadla.

Go First vidí jako viníka svých problémů výrobce leteckých motorů Pratt & Whitney. Kvůli závadám těchto motorů musela společnost dříve odstavit část své flotily, což se projevilo výpadkem plánovaných příjmů. Výrobce navíc odmítl splnit arbitrážní příkaz, aby uvolnil pro indického dopravce náhradní motory.

Společnost Go First byla založena v roce 2005 jako GoAir. Dosud operovala ze základen na letištích v Dillí, Kalkatě, Bengalúru, Hajdarábádu, Kannuru a Bombaji celkem s 53 letadly Airbus, přičemž 48 z nich bylo A320neo. Podíl společnosti na indickém trhu domácích letů se pohyboval okolo 8 %.

Témata