IAG kupuje společnost Air Europa nakonec jen za poloviční cenu

20.01.2021 - EvropaLetecká společnost Air Europa se stane součástí britsko-španělského koncernu IAG. Španělská cestovní kancelář Globalia, dosavadní vlastník společnosti Air Europa, ji podle dnešního sdělení koncernu IAG prodá nakonec za půl miliardy EUR - zhruba polovinu původně dohodnuté kupní ceny. Navíc úhradu kupní ceny smí IAG zaslat i až šest let po podpisu kupní smlouvy.

Podle původní dohody z konce roku 2019 mělo k prodeji za původní částku zhruba jedné miliardy EUR dojít do konce roku 2020. Ovšem pokles celého odvětví v důsledku pandemie koronaviru způsobil, že již od dubna tlačil koncern IAG na prodejce, aby získal z důvodu pádu hodnoty akcií leteckých společností výraznou slevu. To se mu nakonec podařilo, ovšem celou transakci musí ještě schválit Evropská komise. Kromě toho musi ještě IAG nalézt dohodu i se španělským státním holdingem Sepi, který v roce 2020 společnost Air Europa finančně podržel nad propastí bankrotu.

V březnu 2020 čítala flotila společnosti 62 letadel, směsi dálkových Airbusů řady A330, Boeingů 787 Dreamliner a Boeingů 737-800. Dceřiná Air Europa Expres měla ve flotile navíc i Embraery 195 a ATR 72-500. Pro společnost létaly i 4 stroje ATR 72 patřící společnosti Swiftair. Objednano měla 20 kusů letadel Boeing 737 Max-8 a 6 dalších Dreamlinerů. Společnost Air Europa má sídlo a domovské letiště na Mallorce, ovšem nejvýznamnějším hubem společnosti je Madrid. Odtud společnost provozovala i dálkové lety, zejména do latinské Ameriky. Společnost byla součástí aliance Sky Team, nový kupec - IAG je jedním z nejvýznamnějších členů konkurenční aliance One World. Strategickým cílem akvizice je posílit význam letiště v Madridu jakožto přestupního hubu a konkurovat tak velkým hubům v Paříži, Frankfurtu nebo Amsterdamu.

Airbus A330 společnosti Air Europa v Buenos Aires, říjen 2021 (foto: Aeroprints.com, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata