Hongkongské letiště prodává Boeing 767 po Transaero Airlines

14.05.2019 - Asie & AustrálieProvozovatel mezinárodního letiště v Hongkongu vyhlásil tendr na prodej a odstranění odstaveného Boeingu 767-300ER po ruské společnosti Transaero Airlines. Minimální požadovanou cenu stanovilo letiště na 795 tisíc amerických dolarů. Kupec musí letoun do tří měsíců od prodeje boeing odstranit z plochy letiště.

Boeing 767-300ER společnosti Transaero Airlines v době, kdy ještě létal (foto: Pedro Aragão/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Letoun, který nese registraci EI-DFS, byl vyroben v roce 1991 a zprvu létal pro Royal Brunei Airlines, později Ethiopian Airlines a nakonec pro Transaero Airlines. Boeing 767-300ER přiletěl do Hongkongu 26. října 2015 v okamžiku, kdy Transaero Airlines zbankrotovaly a následně přišly o provozní licenci. V prosinci 2015 pak letiště zadrželo letoun kvůli neplacení parkovacích poplatků. Od té doby byl stroj odstaven na letišti téměř čtyři roky

Na první pohled je cena požadovaná za Boeing 767 příznivá, nicméně k uvedení stroje do provozuschopného stavu by bylo potřeba dalších investic do oprav a údržby. Peter Huijbers z PH Aviation Asia uvedl pro deník South China Morning Post, že požadovaná cena dává smysl jen v případě, že motory letounu jsou funkční.

Reálná je tak varianta, že letoun bude na konec sešrotován. Vzhledem k požadované ceně není příliš pravděpodobné, že by boeing skončil přeměněn na restauraci apod. Uzávěrka tendru hongkongského letiště je 7. srpna 2019.

Štítky