Historicky letoun havaroval při přistání na dálnici v USA

24.10.2018 - USA & KanadaCvičný letoun North American T-6 Texan v barvách Luftwaffe z 2. světové války havaroval v úterý odpoledne při nouzovém přistání na dálnici číslo 101 u Agoura Hills nedaleko Los Angeles. Během přistání se křídlo letounu střetlo se středovou dělící betonovou barierou a historický letoun začal hořet. Pilotovi se podařilo z letounu dostat bez vážných zranění, nicméně kvůli úniku paliva samotný letoun zcela shořel.

Americká televize ABC News zveřejnila video natočené mobilním telefonem zachycují nepovedené přistání letounu na dálnici. Podle ABC News letoun přistál na dálnici kvůli problémům s motorem.  Kvůli havárii byly oba pruhy dálnice uzavřeny na více než tři hodiny. Letoun patřil neziskové organizaci Condor Squadron, která pečuje o historické letouny North American Aviation AT-6/SNJ a provádí s nimi příležitostné lety. 

North American T-6 Texan byl vyvinut koncem 30. let 20. století jako výcvikový letoun pro americké vojenské letectvo. Ještě před vypuknutím 2. světové války byly letouny tohoto typu dodávány také Royal Air Force. Ve všech verzích bylo vyrobeno celkem 15 495 kusů tohoto letounu. North American T-6 Texan se dostal do flotil vojenských letectev po celém světě. V současnosti se letouny tohoto typu často objevují na leteckých dnech a slouží i filmařům při natáčení historických filmů.

Témata