Guinea Airlines po letech odkladů nakonec vůbec nevzlétnou

29.04.2021 - AfrikaNová národní letecká společnost afrického státu Guinea nakonec nezahájí provoz. Uvedl to guinejský premiér Ibrahima Kassory Fofana během jednání v parlamentu.

Projekt nového vlajkového dopravce Guinea Airlines byl zveřejněn v únoru 2017. Soukromá aerolinie měla za podpory státu létat na vnitrostátních spojích a mezinárodních linkách do Ghany, Mali, Senegalu, Libérie a Sierra Leone. V úvodní fázi měla společnost provozovat jeden Embraer ERJ145 a jeden ATR 72-500. Společnost se dohodla na strategické spolupráci v oblasti řízení, výcviku posádek a údržby letadel s Ethiopian Airlines a ASKY Airlines.

Při prezentaci nové aerolinie Guinea Airlines v roce 2017 byl představen letoun ATR 72-500 (zdroj: Guineesud/YouTube)

Zahájení provozu Guinea Airlines bylo původně plánováno na červen 2018. Bylo však odloženo na březen 2019, kdy společnost měla začít létat s letouny Dash-8 Q400 z Conakry na domácích linkách a dále do Accry, Lagosu, Bamaka a Ouagadougou. V roce 2019 došlo k dalšímu odkladu kvůli nevyhovujícímu stavu regionálních letišť v Guineji. V témže roce stát zvýšil svůj podíl v Guinea Airlines z původních 5 na 20 %.

Vypuknutí pandemie koronaviru pak znamenalo další odklad v projektu. Určitou naději na zahájení provozu znamenalo vloni v létě jednání se skupinou arabských investorů, kteří se začali o novou národní aerolinii zajímat. Jednání nakonec nebyla úspěšná. Vedle nedostatečnému stavu domácích letišť mimo hlavní město, uvádějí místní servery jako další důvod neúspěchu spory mezi hlavními akcionáři.

Guinea Airlines - Embraer ERJ-145 (zdroj: Guineesud/YouTube)

Témata