Ghana International Airlines jsou v problémech

22.05.2010 - AfrikaSpolečnost Ghana International Airlines (GIA) v posledních týdnech zrušila řadu svých letů do Evropy a na letištích zanechala řadu cestujících bez pomoci. Několik letů sice bylo zrušeno kvůli sopečnému prachu nad Evropou, nicméně další nebyly realizovány podle neoficiálních informací kvůli dluhům za pronájem letadla. Lety mezi Ghanou a Evropou totiž zajišťuje svým letounem Boeing 757 britská společnost Astraeus Airlines. Postup společnosti vyvolal velkou nespokojenost mezi cestujícími, přičemž na letišti v Akkře se situace vyhrotila a došlo i k několika incidentům. Oficiálně však společnost svou činnost neukončila a ani se zatím nenachází v konkursním řízení.

Boeing 757 společnosti Ghana International Airlines přistává na letišti v Düsseldorfu (foto: Ulf Eimers/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

Ghana International Airlines byly založeny v prosinci 2004 jako společný podnik mezi vládou Ghany (podíl 70 %) a americkým konsorciem GIA-USA (30 %). Od roku 2006 však mezi akcionáři přetrvávaly vleklé spory ohledně řízení společnosti. Pravidelné lety dopravce zahájil v říjnu 2005 otevřením linky z Accry do Londýna/Gatwick. O rok později začala společnost létat do Johannesburgu v Jihoafrické republice. V roce 2008 pak byly zahájeny lety do německého Düsseldorfu. Vedle služeb Astraeus Airlines si společnost v minulosti pronajímala letadla také od Ryan International.

Témata