Frankfurt-Hahn hlásí pokles cestujících o pětinu

22.10.2018 - EvropaS výrazným poklesem počtu odbavených cestujících se potýká letiště Frankfurt-Hahn. V září letiště odbavilo 191 810 cestujících, což meziročně znamená pokles o 21 %. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnil německý svaz letišť ADV. Počet pohybů letadel v devátém měsíci klesl o 18,5 procent na 1665. Naopak objem odbaveného nákladu stoupl o 3 % na 10 296 tun.


Apron letiště v Hahnu, v popředí odbavení letů s cestujícímu, v dáli nákladních letadel (foto: Flughafen Frankfurt-Hahn)

Pokles počtu cestujících je způsoben škrty v letovém řádu nízkonákladové aerolinie Ryanair. Společnost na jaře před začátkem letního letového řádu snížila počet bázovaných letadel z pěti na čtyři a zrušila linky z Hahnu do Plovdivu, Porta, Temešváru, Trevisa a Valencie. Kvůli tomu začalo letiště od dubna letošního roku výrazně klesat. V dubnu byl pokles odbavených cestujících 11,2 %, v červnu již 14,2 % a v srpnu 18,8 %. S novým zimním letovým řádem zruší Ryanair linku do Dublinu.


Výstup cestujících z letadel probíhá přes vymezené koridory na ploše (foto: Ra Boe/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Letiště Frankfurt-Hahn dosáhlo svého vrcholu v roce 2007, když odbavilo 4,014 milionů cestujících. Od té doby počty pasažérů s výjimkou roku 2015 soustavně klesají. Vzestup a pokles letiště v Hahnu je úzce spojen s nízkonákladovou společností Ryanair, která na toto letiště začala létat v roce 1999, když otevřela první linku z Londýna-Stansted. V roce 1999 byl Hahn vůbec první destinací Ryanair v Německu a odbavil jen 140 tisící cestujících. V roce 2002 zřídil irský dopravce v Hahnu svou teprve druhou základnu v zahraničí. Ve vrcholné fázi zde Ryanair bázoval až jedenáct letadel Boeing 737.

Štítky