Flydubai zahájil pravidelné lety do Tel Avivu, příletu se zúčastnil izraelský premiér

26.11.2020 - Asie & AustrálieNízkonákladová společnost flydubai dnes zahájila lety z Dubaje od Tel Avivu. Jedná se vůbec první pravidelné letecké spojení mezi oběma městy v historii. Dubajský dopravce bude létat do Tel Avivu dvakrát denně s letouny Boeing 737-800.

Přivítání prvního pravidelného letu flydubai na Ben Gurionově letišti v Tel Avivu (foto: flydubai)

Zahajovací let FZ1163 proletěl vzdušným prostorem Saúdské Arábie. Tato monarchie již dříve uvedla, že v rámci podpory normalizace vztahů povolí přelety svého území komerčním letům mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty.

O významu události svědčí to, že prvního příletu flydubai se na Ben Gurionově letišti v Tel Avivu zúčastnil osobně izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Toto je stěžejní okamžik, protože měníme historii,“ uvedl Netanjahu na ceremoniálu po příletu letadla flydubai. „Není to tak, že pochodujeme vpřed, my letíme závratnou rychlostí do nové éry, která mění Blízký východ,“ řekl dále Netanjahu. „Pro mě je to splnění snu,“ dodal Netanjahu.

Na palubě inauguračního letu byla delegace vedená Ghaithem Al Ghaithem, výkonným ředitelem flydubai. „Vytvoření přímého leteckého spojení podpoří rozvoj komerčních podniků v různých odvětvích a pomůže tak k rozvoji a prosperitě,“ uvedl Al Ghaith.

Rozvoj vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty nabral po podpisu smlouvy o normalizaci vztahů v polovině září rychlé obrátky. Obě země doufají zejména v rozvoj cestovního ruchu, kterému by měl pomoci vzájemný bezvízový styk. Izraelský kabinet o víkendu smlouvu o bezvízovém styku odsouhlasil. Spojené arabské emiráty jsou první arabskou zemí, do které mohou cestovat Izraelci bez víza.

Pravidelné lety z Tel Avivu do Dubaje plánují během prosince také zahájit izraelské společnosti El Al a Israir.

Témata