Flydubai začne obsluhovat druhou destinaci v Kyrgyzstánu, město Oš

20.10.2022 - Asie & AustrálieLetecká společnost Flydubai oznámila, že od 3. listopadu bude 2x týdně létat do města Oš v Kyrgyzstánu. Flydubai již do Kyrgyzstánu provozuje lety do hlavního města této středoasijské země, do Biškeku. Město Oš (kyrgyzsky nebo rusky Ош, v anglickém přepisu Osh) s populací 322.000 obyvatel se nachází na jihovýchod od Biškeku. Kromě Kyrgyzů ve městě žije stejně početná komunita Uzbeků. Místní menšiny zahrnují též občany hlásící se k ruské, turecké a tatarské národnosti. Právě mezi Kyrgyzy a Uzbeky došlo v roce 2010 k etnickým nepokojům. Kyrgyzstán získal samostatnost v roce 1991, po rozpadu SSSR. Do ruského vlivu se celá oblast dostala teprve v roce 1876. Ještě dříve však město Oš vešlo ve známost jakožto významná zastávka na hedvábné cestě do Číny.

ulice Ališera Navoj ve městě Oš, březen 2016 (autor: A.Savin, Wikimedia Commons, free art license)


V hornatém Kyrgyzstánu jsou vzdálenosti subjektivně výrazně delší než jinde. Například jízda autem z hlavního města Biškeku do města Oš se klikatí vnitrozemím celkem 750 kilometrů a trvá autem 15 hodin jízdy. Zkratka přes sousední Uzbekistán je kratší a rychlejší. Je to "jen" 610 kilometrů a 11 hodin jízdy autem. Blíže to mají cestovatelé do města Oš z letiště z uzbeckého Taškentu - jízda jim zabere 410 kilometrů a necelých 7 hodin jízdy. Právě do Taškentu flyDubai již také létá. Město Oš je tak již osmou destinací společnosti v zemích Střední Asie. Kromě zmiňovaného Biškeku a Taškentu létá flyDubai též do Almaty a Astany v Kazachstánu, Dušanbe v Tadžikistánu a Namanganu, Samarakandu v Uzbekistánu.

Nová linka bude obsluhována letadly Boeing 737. Odlet ze Spojených arabských emirátů je plánován v pondělky a čtvrtky v 19:55 místního času. Přílet do města Oš je v nočních hodinách po půlnoci. Odlet zpět do Dubaje je plánován ve 3:15 ráno místního času.


Panoráma města Oš, květen 2005 (autor: Paul, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Město Oš je vhodným výchozím místem pro výpravy do pětitisícových hor Alajského hřbetu, s nejvyšší horou Pik Tandykul s výškou 5544 m n.m. Na jih od něj, na pomezí Tádžikistánu, Afghánistánu a Pákistánu na Alajský hřbet navazuje pohoří Pamír. Údolí Fergana, ve kterém Oš leží, je známá úrodná oblast táhnoucí se od Kyrgyzstánu do Uzbekistánu, Zasahuje též částečně i do Tádžikistánu. Celkem v zemědělsky úrodném údolí Fergana žije přes 13 miliónů obyvatel.

Alajské hory z údolí Jiptik, červenec 2012 (autor: Nihongarden, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata