Finská vláda schválila koupi 64 letadel F-35

12.12.2021 - EvropaFinsko si jako náhradu stárnoucích letadel McDonnell Douglas F/A-18 Hornet zvolilo letadla F-35 Lightning amerického výrobce Lockheed Martin. Celkem by mělo být objednáno 64 letadel. Hodnota kontraktu je 9,4 miliard dolarů. Jeho součástí je dodávka letadel, zbraňových systémů a jejich údržba. Výstavba hangárů a pořízení dalšího vybavení spolkne dalších 777 miliónů euro. Dalších 824 miliónů euro je rezervováno na budoucí smluvní dodatky, zejména o optimalizaci zbraňových systémů. S prvními dodávkami letadel se počítá v roce 2027.

O soutěži na nová letadla se ve Finsku mluvilo již od roku 2015. Výrobce Lockheed Martin zvítězil v tendru před konkurenčními dodavateli jako je švédský Saab, americký Boeing (jehož součástí se stal výrobce McDonnell Douglas), francouzský Dassault nebo britský BAE Systems.

Finsko stejně jako Švédsko není členem NATO, a tak ve vojenské oblasti úzce spolupracuje se svými skandinávskými sousedy - s Norskem a Švédskem. A právě Švédsko ústy ministra obrany vyjádřilo nad finským rozhodnutím politování. V případě volby letadel Saab Gripen totiž mohla být spolupráce mezi oběmi zeměmi ještě užší. Nicméně i tak zůstávají obě země nejbližšími vojenskými spojenci.

Finsko se stane v pořadí 14 zemí, která bude mít ve výzbroji letadla F-35.

Lockheed Martin F-35 Lightning II, duben 2021 (foto: Shark3569, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata