Evropská komise schválila státní pomoc SATA Air Açores

21.08.2020 - EvropaEvropská komise v úterý schválila pomoc portugalského státu letecké společnosti SATA Air Açores (SATA). Portugalsko poskytlo státní záruky na úvěry ve výši 133 milionů eur, který by měly posílit likviditu společnosti a zajistit další provoz letů, z nichž některé jsou v režimu závazku veřejné služby.

SATA Air Açores - de Havilland dash DHC-8 Q400 (foto: Aero Icarus/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Společnost SATA nesplnila podmínky pro získání podpory v rámci dočasného rámce na státní podporu společnosti v době koronavirového krize. Tento rámec se vztahuje jen na firmy, které nebyly v problémech k 31. prosinci 2019.

Komise posoudila případ SATA podle jiných pravidel z roku 2014, které umožňují státům poskytnout dočasnou pomoc v případě obecného zájmu k zachování základních služeb, jako je v tomto případě zajištění dopravního spojení. SATA hraje důležitou roli v zajištění dopravního spojení mezi jednotlivými Azorskými ostrovy. Dceřinou společností jsou Azores Airlines, které zajišťují spojení ostrovů s pevninskou částí Portugalska a dalšími cíli.

Vedle schválení pomoci však Evropská komise zároveň zahájila šetření dřívější veřejné podpory SATA Air Açores ze strany Azorských ostrovů. Místní vláda, která zcela vlastní mateřskou společnost Grupo SATA, schválila od roku 2017 trojí navýšení kapitálu. Portugalské úřady tvrdí, že toto navýšení neodporuje pravidlům EU. Evropská komise nyní chce prošetřit, zda se nejednalo o nedovolenou státní podporu.

Štítky