Evropská komise přezkoumává státní podporu pro TAROM

06.07.2021 - EvropaEvropská komise včera oznámila, že zahájila hloubkové šetření státní pomoci rumunské letecké společnosti TAROM. Rumunská vláda předložila koncem května Komisi ke schválení plán restrukturalizace TAROMU, který předpokládá pomoc v celkové výši 190 milionů eur. Tato podpora by byla poskytnuta formou kapitálové injekce a oddlužení letecké společnosti. Restrukturalizační plán obsahuje kroky ke snížení nákladů TAROMu, obnově leteckého parku a celkovému zefektivnění činnosti společnosti.

Boeing 737-800 společnosti TAROM přistává na pařížském letišti Charlese de Gaulla (foto: Olivier CABARET/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Evropská komise v tiskovém prohlášení uvedla, že v tuto chvíli má pochybnosti, že navržená restrukturalizace splňuje pravidla EU pro podporu firmy v problémech. Komise proto nyní chce přezkoumat, jestli kombinace přímých státních investic a oddlužení firmy je v souladu s pravidly EU. Dále chce komise přezkoumat, zda pomoc umožní TAROMu obnovení dlouhodobé profitability v přiměřené době bez nutnosti další pomoci.

TAROM se potýkal s finančními potíži ještě před vypuknutím současné pandemie koronaviru. V únoru 2020 schválila Evropská komise státní pomoc ve výši 36,7 milionů eur. V říjnu loňského roku pak TAROM obdržel dalších 19 milionů eur ve státní garance v rámci zmírnění ztrát způsobených pandemií.

Z flotily TAROMu budou vyřazeny všechny Airbusy A318, které jsou známy i z linky společnosti do Prahy (foto: Adrian Pingstone/Wikimedia Commons - public domain)

Letos v dubnu management TAROMu rozhodl o výrazné redukci flotily letadel. Z celkových 26 letadel má být vyřazeno 14 strojů, které společnost nabídla k prodeji. Z flotily rumunského dopravce tak zmizí všechny Airbusy A318, Boeingy 737-300 a 737-700.

TAROM v posledních letech čelí na domácím trhu značné konkurenci ze strany nízkonákladových aerolinií. Vedle domácí aerolinie Blue Air expandovala značně v Rumunsku také společnost Wizz Air, která obsadila velkou část trhu a TAROMu konkuruje na evropských linkách.

Témata