Eurowings začne obsluhovat v Německu také Erfurt

25.10.2023 05:55 - EvropaLetecká společnost Eurowings začne v Německu obsluhovat od letní sezóny příštího roku oproti letošku nové regionální letiště. Jedná se o letiště Erfurt-Weimar ve spolkovém státě Durynsko ležící mezi městy Erfurt a Výmar. Eurowings od 1. dubna spustí linku do Palma de Mallorca, u Němců velmi oblíbenou prázdninových destinaci. Létat bude Eurowings na trase třikrát týdně, od 20. května pak dokonce čtyřikrát týdně, a to každé pondělí, úterý (od 20. května), čtvrtek a sobotu. Všechny lety jsou již k dispozici v rezervačním systému společnosti. Jednosměrný letenky z Erfurtu na Mallorcu začínají na částce 85 euro.

Airbus A320 společnosti Eurowings na letišti Palma de Mallorca, prosinec 2016 (autor: Lasse B., Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Letiště Erfurt-Výmar leží po sjednocení zhruba uprostřed Německa. Dříve však byla spolková země Durynsko jihozápadní výspou NDR. Město Erfurt s 220 tisíci obyvateli je jeho největším a hlavním městem. Zhruba 25 kilometrů od něj leží 66 tisícový Výmar (německy Weimar), který byl po celé 18. a 19. století centrem německé kultury. Bylo to díky působení Goetha a Schillera na vévodském dvoře.

Historie letiště Erfurt sahá až do roku 1925. Za éry NDR se odtud létalo do Budapešti, Moskvy, Leningradu, ale také do Burgasu a Varny a slovenského Popradu. Společnost Flughafen Erfurt GmbH, která letiště provozuje patří z 95% státu Durynsko a z 5% městu Erfurt. Z Erfurtu na letiště jezdí v 10-30 minutovém intervalu tramvaj číslo 4. Letiště je připraveno odbavovat letadla velikosti typu Boeing 737. Létá se odtud především do prázdninových cílů jako je Antalya, Burgas, Heraklion nebo Hurghada. Před pandemií v roce 2019 letiště obsloužilo 156 tisíc cestujících. Ovšem v dřívějších dobách jako byl rok 2004 to bylo přes 526 tisíc cestujících. Během pandemie se ocitlo na seznamu kandidátů německých regionálních letišť určených k uzavření. Nicméně tuto krizi letiště přežilo a vloni odbavilo téměř 138 tisíc cestujících. Letos se na letišti objevovala letadla společností Corendon Airlines, European Air Charter, FlyEgypt, Freebird Airlines čiTailwind Airlines.

Témata