Eurowings vstupuje na britský trh dovolenkových letů

09.03.2021 - EvropaNěmecká společnost Eurowings vstupuje na britský trh a reaguje tak na tamní skokově rostoucí poptávku po letních leteckých dovolených. Tamní letenkový run odstartoval před dvěma týdny projev premiéra Borise Johnsona. Dne 22. února zveřejnil britský premiér mezníky cestovního plánu jak postupně rušit omezení v souvislosti s Covid-19. Velká Británie v současnosti velmi rychle pokračuje v očkování - k dnešnímu dni již proočkovala přes jednu třetinu svých obyvatel. Sází především na vakcínu firmy AstraZeneca a prosazuje strategii proočkování co nejvíce obyvatel alespoň jednou dávkou, která má již samotná podle studií významně zmenšovat pravděpodobnost nutnosti hospitalizace očkovaného v případě nakažení Covidem-19. Společně s tvrdými opatřeními se tak Británii podařilo srazit počty denně nakažených z maxima 68 tisíc lidí za den na začátku ledna na současných 5-6 tisíc.

Airbus A320 společnosti Eurowings startuje z letiště Palma de Mallorca, listopad 2017 (foto: Hugh Llewelyn, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Britský plán rozvolňování opatření počítá se čtyřmi etapami, od pondělí 8. března se mají v Británii částečně začít otevírat školy, koncem března má přestat platit nařízení stay-at-home a od 21. června má dojít k uvolnění většiny nyní platných restrikcí. Zda se podaří plán dodržet není samozřejmě zcela jisté, nicméně to, že obyvatelé Velké Británie plánu věří dokládají jejich nákupy letenek na léto do prázdninových destinací. Například zájem o letní dovolenou na Malorce stoupl až 6ti násobně.

Protože Eurowings již provozuje na Mallorce bázi, bylo pro společnost relativně jednoduché k 22 dosavadním cílům v Německu, Rakousku a Švýcarsku přidat od konce května také destinace ve Velké Británii - a to Birmingham a Manchester, prozatím jen dvakrát týdně. O dalších cílech a navýšení frekvencí bude management společnosti Eurowings dál jednat v příštích týdnech. Na jednu stranu vah bude muset management vzít v úvahu rostoucí zájem britských občanů o dovolené, což je v současné době na trzích jev poměrně vzácný. Avšak na druhou stranu bude muset management zvážit, že ve Španělsku podobně jako v jiných zemích EU pohybuje současná proočkovanost populace jen okolo 7 procent a je tudíž možné, že v dovolenkové destinaci mohou turisty na začátku prázdnin odradit případné tamní restrikce. Navíc je v hře též riziko rozšíření nových agresivnějších mutací viru, zejména těch, které budou odolnější proti v současnosti používaným vakcínám. Jejich výrazné rozšíření by mohly současný britský optimismus velice snadno opět srazit k opatření stay-at-home.

Témata