Eurowings otevře koncem října základnu v Praze

11.06.2021 - Česká republikaNěmecká nízkonákladová společnost Eurowings chce využít současné oslabení ČSA a plánuje další expanzi do České republiky, když na podzim otevře základnu v Praze. Provoz nové základny má být zahájen 31. října 2021. Zprvu bude v Praze německý dopravce bázovat dva letouny Airbus A320. Další rozšíření je plánováno se začátkem letního letového řádu 2022, kdy by do Prahy mělo být přidáno třetí letadlo. Zpočátku mají provoz pražské základny zajišťovat posádky Eurowings Europe, později chce společnost zaměstnat i místní létající personál. Díky nové základně má vzniknout zhruba stovka nových pracovní míst zejména pro létající personál.

Eurowings - Airbus A320 (foto: Adrian Pingstone/Wikimedia Commons - Public Domain)

„Eurowings přinese do České republiky atraktivní cenově výhodné přímé spojení pro obchodní cestující a turisty - právě včas při obnovení letecké dopravy po dlouhé koronavirové krizi,“ uvedl Jens Bischof, šéf společnosti Eurowings.

Podle německého deníku Handelsblatt plánuje Eurowings pravidelné lety z Prahy do Barcelony, Milána, Atén, Stockholmu, Kodaně, Tel Avivu a Birminghamu. V plánu jsou i sezónní lety do prázdninových destinací na Kanárských a Balearských ostrovech a rovněž na řecké ostrovy. Prodej letenek na nové linky z Prahy má společnost Eurowings zahájit již 22. června.

Vedení mateřské Lufthansy v dubnu odsouhlasilo další expanzi společnosti Eurowings v Evropě mimo velké huby. Podle Handelsblattu vedení Lufthansy očekává, že v Evropě proběhne další konsolidace leteckých společností s tím, že zejména menší a nepříliš kapitálově silné aerolinie budou mít finanční problémy. V této souvislosti se objevila zpráva, že nové příležitosti pro další rozšíření provozu vidí Eurowings zejména ve Skandinávii a východní Evropě.

V současné době je pro společnosti Lufthansa Group jedinou možností expanze využívání oslabení konkurence a obsazení jejich pozic. Přebírání konkurenčních aerolinií není možné, zakazují to podmínky státní podpory, které skupina Lufthansa Group přijala během koronavirové krize.

(foto: Eurowings)

Podle Handelsblattu vedení společnosti Eurowings v posledních týdnech analyzovalo český trh a došlo k závěru, že je zde možné získat soukromé i firemní cestující. Podle Eurowings se nejedná o čistě nízkonákladovou lokalitu, životní úroveň obyvatel České republiky roste a země má dobré vyhlídky po skončení pandemie.

Důvodem proč si společnost Eurowings vybrala Českou republiku jako první zemi pro svou postkoronavirou expanzi je však zejména situace ČSA, které jsou od března v úpadku. Začátkem tohoto týdne věřitelé společnosti schválili reorganizaci ČSA podle plánu, který připraví společnost Smartwings. Předložený koncept plánu počítá s výrazným zmenšením provozu ČSA, což je šance pro jiné dopravce. Handelsblatt ve svém článku uvádí, že se teprve uvidí, zda se insolvenčnímu správci podaří zajistit přežití ČSA a připomíná přihlášení pohledávky Airbusu za objednaná letadla

Praha se stane čtvrtou zahraniční základnou Eurowings. Společnost v současnosti provozuje základny v Palma de Mallorce, Salzburku a Prištině.

Témata