EU se připravuje na variantu tvrdého Brexitu bez dohody

11.12.2020 - Evropa



Někdy je nejlepším možným výsledkem dlouhého jednání jen dohoda o tom, že jsme se nedohodli. Přesně tak to vypadá po rozhovorech mezi Ursulou von der Leyenovou a Borisem Johnsonem tento týden.

Velká Británie formálně opustila EU dne 31. ledna 2020, a splnila tak závazek svým občanům vzniklý v referendu konaném v červnu 2016, kdy se 52 procent Britů vyslovilo pro odchod z EU. Přechodná fáze o společném trhu a svobodném cestování byla vyjednána mezi Británií a EU do konce roku 2020. Obě strany doufaly, že během roku 2020 naleznou a uzavřou kompromisní dohodu jak postupovat dále. Bez dohody totiž hrozí po 31.12. nutné vzájemné zavedení proclívání zboží na hranicích a díky tomu dlouhé zácpy, zpoždění a výpadky v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Evropská unie tak připravuje opatření, která by měla zmírnit chaos, který by jinak nastal k 1.1.2021. Připravuje například parkoviště pro kamiony kterým budou na cestě do Británie chybět potřebné celní dokumenty. EU a Británii jde především o to, aby se nepřerušilo lodní, silniční, železniční ale také i letecké spojení mezi Británií a EU.

Návrh nouzových opatření v letectví navrhuje, aby letecké linky mezi Británií a EU zůstaly zachovány ve stávající podobě alespoň 6 měsíců i po 1.1.2021. Podobné je to v autobusové dopravě a přepravě zboží. Rovněž certifikace letadel by měla obsahovat přechodná ustanovení a být po přechodnou dobu v souladu na obou stranách kanálu La Manche. Mimo jiné by se tím mělo vyhnout situaci, kdyby například Británie jednostranně povolila provoz Boeingu 737 Max, zatímco evropské země nikoli. Jednání o nouzových přechodných obdobích a ustanoveních probíhají, všichni zúčastnění doufají v brzkou dohodu. I když dosažení dohody ani zde není zaručeno. Jedinou útěchou je fakt, že zájem o cestování nyní v době pandemie je obecně na velmi nízkých úrovních a tak místo dopravy cestujících spíš dělá podnikům starosti přeprava zboží.

Británii evidentně prodlužování přechodných období až tolik nevadí a vysílá signál, že její parlament je ochoten jednat i během vánočních svátků, zatímco státy EU jsou už zdlouhavými jednáními znechuceny a chtějí mít jasno co nejdříve. Momentálně se tak v EU spíše sází na to, že se s Británií letos už na ničem nedohodnou a nastane varianta tvrdého brexitu, kterou si nikdo nepřál.

Autor obrázku: Tim Reckmann, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0

Témata