Egyptair otevřel pravidelnou linku do Izraele, nahradila utajované lety Air Sinai

04.10.2021 - Asie & AustrálieEgyptská národní letecká společnost Egyptair zahájila v nedělí pravidelné lety do Izraele. Airbus A220-300 v plných barvách společnosti přistál v neděli na Ben Gurionově letišti v Tel Avivu, kde byl přivítán vodní slavobránou. Egyptair bude do Izraele vypravovat čtyři rotace týdně. Podle izraelského serveru Globes zvažuje společnost také otevření nové linky z Šarm aš-Šajchu do Tel Avivu.

Airbus A220-300 společnosti Egyptair byl v Tel Avivu přivítán vodní slavobránou (foto: Israel Foreign Ministry/Twitter)

Egypt jako první arabská země uzavřel v roce 1979 mírovou dohodu s Izraelem. Ve své době uzavření dohody budilo značné vášně ze strany arabských států a Egyptu bylo například pozastaveno členství v Lize arabských států. Přes uzavření míru byly vztahy mezi Egyptem a Izraelem chladné. Egyptský prezident Anvar Sadat, který mír uzavřel, nakonec za dohodu s Izraelem zaplatil životem, když byl zavražděn atentátníky.

Mírová dohoda z roku 1979 předpokládala rozvoj dopravního spojení mezi Egyptem a Izraelem. V roce 1982 tak vznikla egyptská letecká společnost Air Sinai, která byla zřízena výhradně pro provozování linky mezi Káhirou a Tel Avivem. Důvody byly především politické, Egypt se bál možného bojkotu svého dopravce v jiných arabských zemích, pokud by linku provozoval přímo Egyptair.

Samotné lety Air Sinai do Izraele byly poměrně utajené. Rezervační systémy při dotazu na spojení Káhiry a Tel Avivu nabízely spojení přes třetí země, ale tato přímá linka v nich nebyla. Letenky bylo možné zakoupit pouze u několika cestovních kanceláří a ve srovnání s jinými linkami byly letenky drahé. Ve svém letovém řádu a palubním časopisu se Egyptair nikdy nepochlubil, že jeho dceřiná společnost létá do Izraele.

Letoun Embraer 170 společnosti Air Sinai bez nápisu a loga (foto: Oyoyoy/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Utajení pokračovalo i na mezinárodním letišti v Káhiře. Na informačních tabulích s přehledem odletů linka Air Sinai nebyla linka uvedena, snad proto, aby běžní Egypťané nebyli zneklidněni, že jejich státní letecká společnost létá do Izraele. V samotném gatu, který byl většinou stranou, už Tel Aviv byl uveden. Po modernizaci flotily Air Sinai létal do Izraele s Embraery 190 a později s Airbusy A220, které provozoval samotný Egyptair. Pozoruhodné bylo, že tyto letouny létaly buď zcela bílé nebo v livery Egyptair Express, ale bez názvu společnosti na trupu letadla a loga na ocasních plochách.

V době pandemie koronaviru byly lety Air Sinai do Izraele přerušeny. Nyní se zahájením letů samotného Egyptairu do Izraele se tak uzavřela historie Air Sinai, této pravděpobněji jedné z nejvíce utajené aerolinie na světě.

Témata